UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
28 września 2022
Gojenie się dziąsła po wyrywaniu zęba

W ostatnich latach obserwujemy iż stale podnosi się świadomość prawidłowej higieny jamy ustnej. To pozwala przez długie lata cieszyć się pięknymi, a przede wszystkimi zdrowymi zębami. Jednak wizyta u dentysty nieodmiennie kojarzona jest z nieprzyjemnym przeżyciem. Szczególnie zestresowani jesteśmy gdy dochodzi do sytuacji , kiedy musimy z pewnych względów zdrowotnych usunąć zęba.

 

Usunięcie zęba to jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych, do którego dochodzi w ostateczności, gdy przysłowiowo nie ma już czego ratować. Gdy znajdziemy się w takiej sytuacji pojawia się wiele pytań dotyczących znieczulenia, ewentualnych stanów zapalnych, a także tego czego nie wolno robić po wyrwaniu zęba. Dzisiejsza stomatologia dysponuje różnymi nowoczesnymi technikami oraz rodzajami znieczuleń, dzięki którym ekstrakcja zęba jest łatwiejsza do przejścia. Ponieważ pierwsze godziny po ekstrakcji zęba są najważniejsze dla procesu gojenia i decydują o jego przebiegu warto wiedzieć, jak postępować, by nie zaburzać procesu gojenia się dziąsła.

 

 

Gojenie się dziąsła po wyrywaniu zęba - najważniejsze zalecenia

 

 

Istnieją pewne żelazne zasady, których bezwzględnie powinniśmy przestrzegać po ekstrakcji zęba, by gojenie odbywało się w sposób prawidłowy, by oszczędzić sobie stresu oraz bólu. Zalecenia pozabiegowe po usunięciu zęba w dużej mierze zależą od tego, który ząb został usunięty. Dlatego rany z reguły goją się dłużej w przypadku zębów o większej liczbie korzeni, czyli szóstek, siódemek i ósemek. Każdorazowo po zabiegu usunięcia zęba, zębodół zostaje oczyszczony i umieszczony zostaje w nim tampon, który hamuje krwawienie. W tym miejscu zazwyczaj wytwarza się skrzep krwi, który stanowi naturalny opatrunek dla kości, tkanek i nerwów oraz chroni ranę przed zakażeniem. Jego utrata może spowodować poważne powikłania pod postacią zapalenia zębodołu czy nadmiernego krwawienia. Jak temu zapobiec?

 

Nie powinniśmy tego opatrunku wyjmować przez najbliższe min. 30 minut, co umożliwia prawidłowe uformowanie się skrzepu w zębodole. Z tego samego względu na kilka godzin po zabiegu nie można jeść ani pić, szczególnie, gdy znieczulenie nadal działa. Pierwszy posiłek możemy zjeść dopiero po przywróceniu czucia warg, policzków i języka. Potem zalecane jest by przez resztę dnia unikać dań i napojów gorących. Możemy przyjmować dania i posiłki co najwyżej letnie, najlepiej by były one po prostu chłodne. Gorące posiłki uszkadzają strukturę świeżo powstałego skrzepu. Stomatolog zwykle podpowiada, co i jak jeść po wyrwaniu zęba. Najlepiej powstrzymać się przed jedzeniem pokarmów twardych, wymagających długiego gryzienia oraz unikać żucia pokarmów po stronie, z której ząb został usunięty. Lepiej przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu stosować dietę płynną z produktami miękkimi i o konsystencji papki.

 

Proces gojenia silnie zaburza nałóg palenia papierosów, przy czym należy pamiętać o tym, że szkodliwa jest zarówno nikotyna zawarta w tradycyjnych papierosach, jak i w liquidach elektronicznych odpowiednikach tytoniu.

 

Podobnie negatywnie oddziałuje alkohol, którego picie również nie jest wskazane. Ponadto unikamy: klimatyzacji, przeciągów, sauny, solarium. Unikamy również dużego wysiłku fizycznego. Przez minimum dobę zrezygnuj z płukania jamy ustnej. Energiczne płukanie może również spowodować uszkodzenie skrzepu, co wydłuży czas gojenia się rany. Po tym czasie zaleca się używanie ziołowych płukanek np. z szałwii, która ma właściwości antyseptyczne.

 

 

Podsumowanie

 

 

Nie zaniedbujmy higieny jamy ustnej. Pamiętajmy, by szczególnie o nią dbać w okresie gojenia się rany. Róbmy to oczywiście bardzo ostrożnie, podczas mycia zębów szczoteczką starannie unikajmy rany po usuniętym zębie. Częstym błędem u pacjentów, którzy obawiają się utraty skrzepu czy bólu jest zaprzestanie higieny jamy ustnej. Tkanki po zabiegu bezwzględnie muszą być utrzymywane w czystości i pozbawione resztek jedzenia. Kiedy znieczulenie przestanie działać, a ból będzie odczuwalny, można zażyć leki przeciwbólowe.

Gojenie się dziąsła po wyrywaniu zęba - Zalecenia po ekstrakcji

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!