UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
25 grudnia 2021
Co można jeść po wyrywaniu zęba

Wizyta u dentysty zapewne dla wielu osób nie należy do przyjemności. Pamiętajmy jednak o tym, że stan zdrowia naszego uzębienia oddziałuje również na samopoczucie i dobrą kondycję całego naszego organizmu. Nie dbając należycie o nasze zęby narażamy się na utratę zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Czasami jednak zdarza się, że mimo usilnych starań nasze wizyty w gabinecie stomatologicznym niestety kończą się ekstrakcją zęba, czyli jego usunięciem. Wyrywanie zęba zapewne wiąże się z dużym stresem dla każdego pacjenta. Chociaż dzięki nowoczesnym metodom znieczulania, wyrywanie zęba odbywa się dzisiaj już praktycznie bezboleśnie, to niestety ale bezpośrednio po ekstrakcji możemy odczuwać przez jakiś czas ból lub pewien dyskomfort.

 

Bardzo ważne jest, abyśmy po wyrywaniu zęba stosowali się do wszystkich zaleceń lekarza dentysty i zwracali szczególną uwagę na to, co będziemy jedli i pili po samym zabiegu ekstrakcji.

 

Zastanówmy się więc:

 

  • Jak powinna wyglądać nasza dieta po usunięcia zęba?
  • Co możemy jeść po ekstrakcji zęba?
  • Czego bezpośrednio po wyrwaniu zęba powinniśmy unikać?
  • Czy to co jemy ma wpływ na proces gojenia się rany?
  • Czy niewłaściwa dieta może doprowadzić do powikłań podczas gojenia się rany?

 

 

Ile czasu nie można jeść i pić po wyrywaniu zęba oraz jakie są zalecenia przed samym zabiegiem ekstrakcji?

 

 

Musimy pamiętać, że podstawową zasadą, o której zawsze informują nas lekarze w gabinecie stomatologicznym, jest to, aby przez minimum dwie godziny po zabiegu całkowicie powstrzymać się od jedzenia i picia. Dwie godziny to minimalny czas, przez jaki powinniśmy powstrzymać się od jedzenia i picia po to, by powstała po wyrwaniu zęba rana delikatnie zasklepiła się. Czas ten niezbędny jest również na powstanie skrzepu.

 

Nie zapominajmy, że po znieczuleniu występują również zaburzenia czucia, a to mogłoby przyczynić się do skaleczenia rany gdybyśmy za szybko zaczęli spożywać posiłki. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych niezbędnych zaleceń, może dojść do nadmiernego krwawienia z rany i jej podrażnienia. Dobrze jest pamiętać o tym, aby przed usuwaniem zęba zjeść np. lekki posiłek i wypić odpowiednią ilość płynów. Wszystko po to, by nie doprowadzić do zasłabnięcia w trakcie oraz po wykonaniu zabiegu. 

 

 

Co można jeść po wyrywaniu zęba (ekstrakcji) oraz jak postępować w temacie diety aby zapewnić optymalne warunki dla szybkiego gojenia się rany po wykonanym zabiegu?

 

 

Po pierwsze pamiętajmy, że zaleca się spożywanie chłodnych pokarmów i napojów. Kolejna ważna rada jest taka, aby przyjmować w tym okresie pokarmy o płynnej konsystencji. Na śniadanie możemy zjeść jajecznicę lub owsiankę. Sięgajmy po różnego rodzaju koktajle. Dobre będą również jogurty, serki czy nawet lody. Doskonale sprawdzą się również chłodniki lub letnie zupy. Gotowane na parze miękkie warzywa, białe ryby lekko przyprawione możemy spożywać w ramach obiadu. Pamiętajmy jednak o tym, by nasza dieta nie zawierała dużych ilości cukru. Cukier zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł.

 

Unikajmy dymu tytoniowego i kategorycznie wstrzymujmy się z piciem alkoholu. Właściwe postępowanie po wyrwaniu zęba i zrównoważona dieta zapewni nam wystarczającą liczbę kalorii oraz niezbędną ilość białka co przełoży się na szybki proces gojenia rany. Po kilku dniach, kiedy rana będzie goić się prawidłowo można naszą dietę poszerzyć o kolejne pokarmy.

 

 


Jeśli jednak będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości co do dalszego postępowania w kwestii naszej diety śmiało możemy to skonsultować z lekarzem dentystą, który wykonywał zabieg.

Co można jeść po wyrywaniu zęba oraz czego należy unikać?

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!