UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
24 maja 2021
implanty zębów Kędzierzyn Koźle

Niegdyś jedynym rozwiązaniem po utracie lub usunięciu zęba było założenie protezy tzw. mostu. Z czasem, przez większe oczekiwania pacjentów, wzrosło zainteresowanie leczeniem implantologicznym. Dzięki tej metodzie, szansa na powrót pięknego uśmiechu jest łatwa oraz szybka. Nauka zajmująca się wprowadzaniem implantów do organizmu żywego to implantologia.

 

W tym artykule dowiesz się:

 

  • Czym jest implant stomatologiczny?
  • Jakie są rodzaje implantów zębowych
  • Jakie są przeciwskazania oraz wskazania do założenia implantu zębowego
  • Jak wygląda budowa implantu zębowego
  • Jak wykorzystuje się tytan jako materiał do budowy implantów

 

 

Czym jest implant stomatologiczny?

 

Implanty zębowe (wszczepy), są sztucznym korzeniem zęba. Potocznie nazywamy je protezami zębowymi. Kształtem przypominają niewielką śrubę do której montuje się porcelanową koronę. Wykonuje się je zazwyczaj z tytanu, który nie koroduje i jest dobrze tolerowany przez organizm. Implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby, a nawet całe łuki zębowe.

 

implanty zębów

 

Rodzaje implantów stomatologicznych

 

Wyróżnia się kilka rodzajów implantów zębowych. Lekarz stomatolog decyduje jaki rodzaj będzie najlepszy dla danego pacjenta. Wybór zależy od: kształtu kości, ilości implantów i odległość między zębami, które sąsiadują z luką po utraconym zębie. Wybrany rodzaj implantu oczywiście musi również spełniać oczekiwania pacjenta.

 

Implanty tytanowe, inaczej cylindryczne – wykonane z tytanu; cechują się dużą trwałością, stabilnością i wytrzymałością (przez metal), posiadają kształt walca bądź śruby.

 

Implanty cyrkonowe, inaczej ceramiczne – wykonane z tlenku cyrkonu; mają kolor kości słoniowej, przypominający kolor tkanki kostnej; również są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia.

 

Zalety implantów cyrkonowych:

 

  • brak wrażliwości na zmiany temperatury w jamie ustnej
  • odporność na działanie substancji kwaśnych
  • bezpośrednio dla osób podatnych na alergie
  • wolniej osadzają się na nich bakterie i płytka nazębna

 

Wady implantów cyrkonowych:

 

  • wysoka cena – najczęściej wyższa niż tytanowe,
  • mała dostępność - niewiele gabinetów stomatologicznych oferuje takie usługi

 

Implanty podokostnowe – umieszczone pod okostną (między kością a dziąsłem); są podporą dla protez oraz stanowią wzmocnienie dla rozchwianych zębów.

 

Implanty śródkostne – są wprowadzane chirurgicznie do kości szczęki.

 

Implanty endodontyczne – wprowadzane w zdrowe zęby; konieczne w przypadku stabilizacji albo wydłużenia korzenia poluzowanego zęba.

 

Implanty jednofazowe i dwufazowe – implanty jednofazowe zakłada się już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym; jeśli braki w uzębieniu pacjenta są znaczące, wymaga to więcej czasu. Na początku wszczepia się sam implant, a po wygojeniu rany (co może potrwać do kilku miesięcy) zakładana jest korona – nazywane jest to wówczas implantem dwufazowym.

 

Przeciwskazania oraz wskazania do założenia implantu zębowego

 

Choroby takie jak osteoporoza czy paradontoza mogą powodować odrzucenie implantu przez organizm. Zabieg ten, nie jest wykonywany u osób z cukrzycą, bruksizmem (tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, występujące przeważnie w nocy) oraz chorych psychicznie, a także u pacjentów ciepiącym na schorzenia wyniszczające organizm: alkoholizm, AIDS, nowotwory, narkomanię. Implanty nie są również zakładane kobietom w ciąży, osobom w młodym wieku (ze względu na proces rozwoju kości) oraz osobom o budowie szczęki uniemożliwiającej prawidłowe wykonanie zabiegu.

 

Implanty stomatologiczne są wskazane osobom, u których występuje nieobecność pojedynczych zębów oraz całkowite bezzębie. Wszczepienie implantu zapobiega zaniku kości, które może prowadzić do zaburzeń zgrzytu, przykurczy mięśniowych, częstych bóli głowy oraz zmian kształtu twarzy. Implanty są o wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem dla pacjentów niż protezy zębowe.

 

 

Implanty zębów - budowa

 

Implant stomatologiczny składa się z dwóch podstawowych elementów:

 

  • pierwszym z nich jest śruba (zazwyczaj tytanowa), która wszczepiana jest do kości. Implant umieszczony w kości ulega procesowi osteointegracji, czyli zrastania się implantu z tkanką kostną. W efekcie końcowym, każdy implant po osadzeniu, staje się filarem protetycznym, który zapewnia znakomitą stabilność
  • drugim elementem jest łącznik. Łączy on implant z koroną protetyczną* lub innym elementem oprotezowania. Kiedy część śródkostna implantu oraz łącznik stanowią całość, mamy do czynienia z implantami jednoczęściowymi.

 

*Korona protetyczna stanowi jedyną dostrzegalną część implantu, a swoim kształtem i kolorem doskonale imituje naturalne uzębienie pacjenta.

 

Taki zestaw stanowi funkcjonalną całość będącą odpowiednikiem naturalnego zęba.

 

Tytan jako materiał do budowy implantu

 

Tytan jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowy implantu, który posiada wiele zalet. Najważniejszą zaletą będzie biozgodność (nie powoduje reakcji alergicznych oraz minimalizuje ryzyko odrzucenia wszczepu przez organizm). Jest odporny na jakiekolwiek korozje, dlatego jest również bardzo wytrzymały.

 

Tytan, znajduje swoje zastosowanie nie tylko w stomatologii, ale również i w innych dziedzinach medycyny np. w kardiologii, laryngologii, ortopedii, neurologii.

 

Podsumowanie

 

Choć założenie implantów wiąże się z dużymi kosztami oraz z długim czasem leczenia, zdecydowanie jest to inwestycja na wiele lat, tym bardziej, że implantów nie trzeba poddawać jakimkolwiek przeglądom bądź okresowym kontrolom.

 

Implanty zębowe stają się integralną częścią naszego ciała i są nieodczuwalne dla pacjenta.

Implanty zębów - opis, budowa oraz rodzaje 

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!