UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw i napojów. Ból jaki powoduje nadwrażliwość zębów można również odczuwać podczas standardowego codziennego mycia, płukania czy nitkowania zębów. Okazuje się, że częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.

 

Jeśli problem nadwrażliwości zostanie zignorowany, niestety tylko pogorszy to dolegliwości bólowe. Nadwrażliwość zębów dotyczy najczęściej kłów i zębów przedtrzonowych, może jednak dotyczyć każdego zęba.

 

 

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

 

 

Bezpośrednią przyczyną występowania nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie kanalików zębinowych. Ząb zbudowany jest z zębiny. W jej wnętrzu znajduje się miazga. Miazga zębiny jest bogato unerwiona, przez co jest bardzo wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Odsłonięcie szyjki zębowej pozbawia ją ochrony i to jest powód odczuwanego przez nas bólu. Do przyczyn odsłonięcia zębiny i powstania nadwrażliwości zębów przyczynia się wiele czynników.

 

Do najważniejszych na które musimy zwrócić uwagę należą:

 

strzałka  erozja czyli utrata szkliwa urazy zębów

 

strzałka  mikrouszkodzenia zębów

 

strzałka  choroby przyzebia

 

strzałka  recesja dziąsła

 

strzałka  brak witamin

 

strzałka  obgryzanie paznokci

 

strzałka  bruksizm – zgrzytanie zębami

 

strzałka  używanie do szczotkowania szczoteczki z twardym włosiem

 

strzałka  zbyt mocne przyciskanie szczoteczki do powierzchni zębów

 

strzałka  niewłaściwa technika mycia zębów stosowanie ścierających past do zębów

 

strzałka  nadmierna lub niedostateczna higiena jamy ustnej

 

strzałka  częste wymioty – np. w przebiegu bulimii

 

strzałka  spożywanie nadmiernej ilości kwaśnych produktów oraz niewłaściwa dieta

 

strzałka  częste picie napojów gazowanych

 

strzałka  palenie papierosów

 

strzałka  uwarunkowania genetyczne budowy okolicy przyszyjkowej zęba

wady zgryzu

 

 

Jak łagodzić objawy nadwrażliwości zębów?

 

 

Jak już wcześniej wspominaliśmy ignorowanie objawów nadwrażliwości zębów to zachowanie, które tylko pogorszy dolegliwości bólowe. Dlatego należy podjąć szybkie działania w momencie w którym zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy nadwrażliwości. Jeśli nadwrażliwość zębów wynika z toczących się w jamie ustnej zmian próchniczych, paradontozy lub innych chorób przyzębia, w pierwszej kolejności udajmy się do lekarza stomatologa. Stomatolog podejmie decyzję o tym jakie leczenie w naszym przypadku będzie najskuteczniejsze, aby zlikwidować przyczynę nadwrażliwości.

 

Jednak odpowiedzialny pacjent musi być świadomy również tego, że powodzenie leczenia nadwrażliwości zębów w dużym stopniu zależy od niego samego.Jeżeli będziemy stosować odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej oraz dbać o prawidłowe nawyki to szybciej i skuteczniej pożegnamy się z dręczącym nas problemem, którego nieprzyjemnym skutkiem jest ból. Dbajmy zatem o właściwą dietę każdego dnia, ograniczając lub całkowicie eliminując z naszego menu potrawy czy napoje słodkie, nadmiernie kwaśne, słone czy gazowane. Stosujmy odpowiednie szczoteczki do mycia zębów, regularnie je sprawdzajmy i wymieniajmy.

 

Stosujmy właściwe techniki mycia zębów pamiętając o tym, że wymiatamy nie szorujemy. Wybierajmy odpowiednie do naszych zębów pasty. Umiejętne stosowanie nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych oraz stosowanie irygatora jest również bardzo ważne przy nadwrażliwości zębów. Osoby borykające się z nadwrażliwością zębów powinny zawsze pamiętać o tym, że najważniejsza jest profilaktyka, która może uchronić nas przed bardziej inwazyjnym leczeniem.

 

 

Nadwrażliwość zębów - kiedy należy udać się do stomatologa?

 

 

Podkreślmy to jeszcze raz! Nie zaniedbujmy regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego to takie ważne ? Ponieważ z problemem dużej nadwrażliwości zębinowej należy zgłosić się do lekarza stomatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i diagnozie wdroży właściwe leczenie i zaleci odpowiednią higienę jamy ustnej. Zaproponuje nam niezbędne i właściwie dobrane produkty profilaktyczno-lecznicze do samodzielnego stosowania w domu.

 

Odpowiedzialny pacjent musi być świadomy tego, że powodzenie leczenia nadwrażliwości w dużym stopniu zależy od niego samego. Pamietajmy więc, jeżeli domowe sposoby na nadwrażliwość zębów zawiodą, to koniecznie trzeba udać się do dentysty w celu podjęcia leczenia. Polega ono na stosowaniu preparatów znoszących wrażliwość nerwów występujących w otwartych kanalikach zębinowych.

 

Gdy ubytki szkliwa zębów są znaczne, stosuje się metodę uzupełniania braków materiałami kompozytowymi. Metody te wymagają nadzoru lekarza i stałej kontroli. W większości przypadków leczenie kliniczne przynosi zadowalające efekty. Nadwrażliwość zębów jest schorzeniem wywołującym duży dyskomfort. Aby uniknąć bólu, stosujmy się do wymienionych w tym artykule rad. Pamietajmy iż podstawą naszegi działania jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, właściwe szczotkowanie zębów i dobór odpowiednich preparatów oraz właściwa dieta. W sytuacji gdy musimy rozpocząć lecznie stomatologiczne ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza stomatologa.

Nadwrażliwość zębów - przyczyny i łagodzenie objawów

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!