UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
25 czerwca 2021
prawidłowa higiena jamy ustnej

Często słyszymy zapytania o to jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Niektórzy twierdzą, że wystarczy przecież po każdym posiłku myć zęby i to powinno wystarczyć. W rzeczywistości tak niestety nie jest. Jeśli chcemy zachować piękny i zdrowy uśmiech oraz nie martwić się próchnicą zębów, dowiedzmy się jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej.

 

W tym artykule:

 

  • Kilka istotnych informacji o jamie ustnej
  • Profilaktyka jamy ustnej
  • Prawidłowa higiena jamy ustnej - podstawowe zasady
  • Jak poprawnie myć zęby oraz jakie są najczęściej popełniane błędy podczas szczotkowania
  • Choroby jamy ustnej

 

Kilka istotnych informacji o jamie ustnej

 

 

Jama ustna jest pierwszym (początkowym) odcinkiem układu pokarmowego. Odgrywa ona wiele ważnych funkcji. Jedną z ważniejszych  jest przyjmowanie i przeżuwanie pokarmów. Zbudowana jest między innymi z  przedsionka jamy ustnej, języka oraz zębów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

 

Przedsionek jamy ustnej jest przestrzenią znajdującą się między wewnętrzną stroną warg i policzków, a zewnętrzną stroną zębów i wyrostków zębodołowych pokrytych przez dziąsła.

 

Język spełnia wiele funkcji. Umożliwia przeżuwanie pokarmów oraz przesuwanie rozdrobnionego pokarmu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego.

 

U dorosłej osoby uzębienie składa się z 28-32 stałych zębów, w których skład wchodzą siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe. Czyli aż 32 zęby, o które trzeba prawidłowo dbać!

 

Profilaktyka jamy ustnej

 

 

Pamiętajmy, aby przynajmniej raz na pół roku udać się do gabinetu stomatologicznego na przegląd naszych zębów (nawet jeśli w danej chwili nic  niepokojącego się z nimi nie dzieje). Co najmniej raz w roku należy zdecydować się na usuwanie kamienia nazębnego (skaling) oraz inne zabiegi stomatologiczne takie jak piaskowanie czy lakowanie, w celu ochrony naszych zębów przed chorobami.

 

Ogromną rolę w profilaktyce odgrywa oczywiście lekarz dentysta, ale to głównie my sami jesteśmy odpowiedzialni za stan naszej jamy ustnej.

 

Prawidłowa higiena jamy ustnej - podstawowe zasady

 

 

szczoteczka do zębów

 

  • Przestrzenie zębowe należy czyścić regularnie i systematycznie. Do ich czyszczenia najczęściej używa się nitki dentystycznej* lub małej szczoteczki międzyzębowej.

 

*Nitki zębowej używamy w momencie kiedy włoski zwykłej szczoteczki do zębów nie docierają do naszych przestrzeni międzyzębowych. Jeśli nie chcemy dopuścić, aby na naszych zębach odkładała się płytka bakteryjna, należy przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem), nicią dentystyczną usuwać resztki jedzenia.

 

  • Płyny do płukania ust* należy stosować regularnie. Płyn dokładnie dotrze do wielu miejsc w jamie ustnej (wspomaga działanie pasty do zębów oraz dezynfekuje). Nie należy stosować płynów, które zawierają alkohol, ponieważ bardzo wysuszają one śluzówkę!

 

*Należy dostosować płyn do swoich potrzeb (łagodzący stany zapalne dziąseł, działanie antybakteryjne, niwelowanie nadwrażliwości zębów, usuwanie osadu nazębnego, likwidowanie nieprzyjemnego zapachu z ust i wiele innych).

 

  • Szczotkowanie zębów powinno się wykonywać rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. Jest to kluczowy czynnik do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Codzienne mycie zębów musi obejmować również dziąsła, podniebienie i język!

 

  • Biały nalot na języku jest siedliskiem wielu bakterii (najlepiej jest czyścić profesjonalnym czyścikiem), więc czyszczenie języka jest również bardzo istotne.

 

  • Pasta do zębów powinna być pozbawiona siarczanów oraz laurosiarczanu sodu, a jej wybór nie powinien być kwestią przypadku.

 

Jak poprawnie myć zęby oraz jakie są najczęściej popełniane błędy podczas szczotkowania

 

 

Wspominaliśmy, że zęby należy myć najlepiej po każdym posiłku. Podkreślmy jednak, że mycie zębów przed snem odgrywa kluczową rolę (pozbywamy się wtedy resztek pokarmu i osadów, dzięki czemu żyjące bakterie w naszej jamie ustnej wolniej się rozmnażają). Bardzo ważnymi aspektami jest prawidłowe dobranie szczoteczki, pasty do zębów oraz metoda szczotkowania.

 

szczotkowanie zębów

 

Optymalną szczoteczką manualną powinna być ta o średniej twardości, ze zwężającą się główką i giętką końcówką. Można używać również szczoteczki elektrycznej z małą, okrągłą główką lub szczoteczki sonicznej.

 

Jeśli chodzi o pastę do zębów, tak samo jak w przypadku płynów do płukania, powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb (łagodzić nadwrażliwość zębów, ułatwiać pozbywanie się osadu nazębnego, wybielać szkliwo, wspomagać jego remineralizację).

 

Duże znaczenie w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej ma samo szczotkowanie. Niestety wiele osób robi to źle. Nie powinno się szczotkować zębów ruchami okrężnymi, energetycznymi w linii poziomej, ale należy je myć ruchem wymiatającym w kierunku od dziąsła! Warto pamiętać, aby nie tylko dbać o dobrą kondycję naszych zębów, ważne są również dziąsła.

 

 

jak prawidłowo myć zęby

 

 

Podsumujmy zatem najczęściej popełniane błędy:

 

  • Brak stosowania płynów do płukania – pominięcie tego kroku uniemożliwia dokładne wypłukiwanie bakterii z niedostępnych dla szczoteczki miejsc.
  • Brak stosowania nici dentystycznej – tak samo jak w powyższym przypadku, oczyszczanie jamy ustnej jest niekompletne.
  • Złe dobranie szczoteczki – jeśli jest ona zbyt twarda lub zbyt miękka, może powodować podrażnienia dziąseł i/lub stan zapalny.
  • Omijanie języka – czyszczenie języka jest również bardzo ważne, należy myć go specjalnym skrobakiem (nie tą samą szczoteczką co zęby, ponieważ nanosimy wtedy bakterie z języka na zęby i odwrotnie).
  • Krótki czas szczotkowania – należy poświęcić minimum 2 minuty na dokładne umycie naszych zębów.
  • Niedokładne szczotkowanie – omijanie niektórych zakamarków w jamie ustnej oraz nieoczyszczanie przestrzeni międzyzębowych prowadzi do gromadzenia się w nich bakterii, powstawania kamienia oraz próchnicy.

 

Choroby jamy ustnej

 

 

Do najczęściej występujących chorób jamy ustnej zalicza się próchnicę – ubytki w szkliwie, które gdy nie są leczone stają się coraz większe. Próchnica może stać się drogą do rozwoju kolejnych stanów zapalnych miazgi – zgorzeli (bakterie kolonizujące martwą miazgę przedostają się kanałami korzeniowymi do kości w okolicy wierzchołków korzeni, a następnie zajmują kolejne tkanki wytwarzając tzw. ropnie zębów). Pojawianie się krwawienia z zębów, ich rozchwiania oraz nieprzyjemny zapach z ust może doprowadzić do chorób przyzębia co będzie wiązało się z utratą zęba. Jedną z chorób, której wstępnym etapem może być zapalenie dziąseł, jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia.

 

Prawidłowa higiena jamy ustnej - podsumowanie

 

Jest wiele czynników, które wpływają na prawidłową higienę naszej jamy ustnej oraz stan zębów i dziąseł. Na prawidłowe utrzymanie higieny w jamie ustnej składa się również dieta bogata w wapń, fosfor, żelazo jak również witaminy A,C,D. Dzięki odpowiedniej higienie będziemy w stanie zapobiec wielu chorobom, dlatego bardzo ważne jest dbanie o nią.

Prawidłowa higiena jamy ustnej i najczęściej popełniane błędy

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!