Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle Microestetic

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

lokalizacja

Sprawdź również

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2022

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

facebook
instagram

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

Google Review Widget

Konsekwencje nieleczonej próchnicy zębów

Próchnica to zakaźna choroba bakteryjna, która gdy jest nieleczona prowadzi do poważnych zmian w całym organizmie.

 

Bakterie pochodzące z płytki nazębnej doprowadzają do demineralizacji szkliwa, które może w kolejnych etapach powodować ubytki uzębienia.

 

Początkowo próchnica nie powoduje żadnych objawów i trudno ją wykryć samodzielnie. Zanim pojawi się ból zęba, sygnalizujący problem mogą wystąpić plamki na szkliwie. Im prędzej udamy się do stomatologa tym prostsze i szybsze będzie leczenie.

 

W tym artykule:

 

 • Jakie są przyczyny powstawania próchnicy
 • Jakie są rodzaje próchnicy
 • Etapy próchnicy
 • Leczenie próchnicy
 • Profilaktyka
 

 

Przyczyny powstania próchnicy

 

 

Najczęstszymi czynnikami do rozwoju próchnicy są: bakterie, cukry oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej. Bakterie inicjują proces próchnicowy, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów. Zakwaszone środowisko sprzyja demineralizacji szkliwa. Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej - stanowi ona doskonałe środowisko dla ich rozwoju.

 

Cukry są podstawą metabolizmu bakterii. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ich z diety jednak rezygnacja lub ograniczenie słodyczy oraz mycie zębów po spożyciu węglowodanów pomoże nam uchronić się przed próchnicą.

 

Podatność zębów na próchnicę jest różna u każdego. Wynika to z predyspozycji genetycznych jak i warunków socjalnych, w których człowiek przebywa.

 

 

Rodzaje próchnicy

 

 

Wyróżnia się:

 

 • Próchnicę kwitnącą – szybko postępująca i obejmująca w krótkim czasie wiele zębów
 • Próchnicę wczesną – pojawia się na zębach mlecznych, już praktycznie od momentu ich wyrastania
 • Próchnicę wczesnego dzieciństwa (próchnica butelkowa) – przyczyną jest bardzo długie karmienie dziecka butelką, szczególnie jeśli są to pokarmy sztucznie dosładzane
 • Próchnicę ostrą – najczęściej dotyka osoby młode, atak bakteryjny dominuje nad procesami obronnymi zęba
 • Próchnicę przewlekłą – najczęściej dotyka osoby dorosłe oraz starsze, jej proces jest powolniejszy niż w próchnicy ostrej
 • Próchnicę wtórną – powstaje wokół wcześniej założonego wypełnienia
 • Próchnicę nietypową – powstaje w zębach martwych

 

 

Etapy próchnicy

 

 

Występuje sześć etapów rozwoju próchnicy:

 

 1. Etap pierwszy: Białe plamki, przebarwienia na uzębieniu – gdy zauważymy, że na naszych zębach lub zębie pojawiły się przebarwienia, jest to sygnał do szybkiej wizyty u lekarza stomatologa. 
 2. Etap drugi: Demineralizacja, rozpad szkliwa – jeśli szybko nie zareagujemy rozpocznie się rozpad szkliwa pod powierzchnią zęba, co spowoduje jego uszkodzenie.
 3. Etap trzeci: Rozpad zębiny – na tym etapie, bez podjęcia leczenia zacznie się rozpad zębiny, który będzie powodował ostry ból zęba.
 4. Etap czwarty: Zajęcie miazgi zębowej – jeśli bakterie zainfekują miazgę zęba, zbierze się tam ropa, która niszczy naczynia krwionośne i nerwy wokół zęba. 
 5. Etap piąty: Powstanie ropnia – ostatni oraz najbardziej bolesny etap rozwoju próchnicy. Dotarcie infekcji do wierzchołka zęba może spowodować, że zostaną zainfekowane również sąsiadujące kości zębów.
 6. Etap szósty: Utrata zęba – jeśli nie zostanie podjęte żadne leczenie, nastąpi konieczność usunięcia zęba.

 

 

Leczenie próchnicy

 

 

Celem leczenia jest zachowanie zęba oraz powstrzymanie dalszego rozwijania się próchnicy. W przypadku bardzo zaawansowanego procesu próchniczego (tj. etap czwarty: zajęcie miazgi zębowej), zachodzi konieczność wykonania zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe. Coraz częściej, gabinety stomatologiczne stosują metodę leczenie ozonem. Polega ono na bezpośrednim kontakcie zaatakowanego zęba z ozonem (reminalizuje on tkankę zęba).

 

 

Profilaktyka

 

 

W zapobieganiu próchnicy zębów profilaktyka jest najważniejsza! Nad próchnicą można łatwo zapanować i nie pozwolić jej na dalszy rozwój. Wystarczy dbać o regularną higienę jamy ustnej. W tym celu powinniśmy używać past oraz płynów do płukania, które zawierają fluorek. Lepiej jest używać szczoteczki elektrycznej, która dokładniej wyczyści nasze zęby niż zwykła szczoteczka. Starajmy się unikać pokarmów, które zawierają wysoki poziom cukrów prostych oraz złożonych. Pijmy często wodę, organizm wydziela wtedy więcej śliny, co korzystnie wpływa na jamę ustną. Dbajmy o częste wizyty u lekarza stomatologa oraz kontrole, pozwoli to szybko zadziałać gdy mimo wszelkich starań próchnica zaatakuje nasze zęby.

 

 

Konsekwencje nieleczonej próchnicy zębów - podsumowanie

 

 

Konsekwencją nieleczonej próchnicy zęba jest jego usunięcie. Wpływa to na zanik kości, zmianę rysów twarzy jak również obciążenie pozostałych zębów.

 

Właściwa profilaktyka oraz szybka reakcja wystarczy, aby zachować piękny uśmiech na co dzień i nie martwić się większymi wydatkami.

Konsekwencje nieleczonej próchnicy zębów
31 lipca 2021
Data

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

UMÓW WIZYTĘ

23 stycznia 2023
Podczas wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym może okazać się, że konieczne jest uzupełnienie ubytków w zębach wypełnieniem. Dla wielu pacjentów
13 grudnia 2022
O zdrowiu naszego uzębienia, dziąseł i skutecznej ochronie przed chorobami decyduje głównie prawidłowa higiena jamy ustnej. Aby zmniejszyć ilość bakterii
28 listopada 2022
Osoby dbające o zdrowy uśmiech bardzo często stosują płyn do płukania jamy ustnej, rano oraz wieczorem. Dzięki swojej płynnej konsystencji,
29 października 2022
Zdrowe dziąsła to również zdrowe zęby i piękny uśmiech. Jednak wiele osób boryka się z różnymi problemami związanymi z dziąsłami

OSTATNIE ARTYKUŁY

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Microestetic

UMÓW WIZYTĘ