Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle Microestetic

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

lokalizacja

Sprawdź również

MICROESTETIC © 2021

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna

Lekarz Dentysta

 

ul. Damrota 21C/2

47-220 Kędzierzyn-Koźle

facebook
instagram

KONTAKT

tel. 511 966 657

tel. 514 226 800

Leczenie kanałowe - na czym polega?

Jeśli chcemy cieszyć się dobrym stanem naszego uzębienia należy prowadzić prawidłową higienę jamy ustnej i regularnie przeprowadzać wizyty kontrolne u lekarza dentysty. Niestety, czasami nawet u pacjentów, którzy nie mieli problemów ze swoimi zębami, może dojść do zapalenia miazgi zęba, co sprowadza nas do konieczności leczenia kanałowego.

 

W tym artykule dowiesz się:

 

 • co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym

 • jakie są objawy zapalenia miazgi zębowej

 • czy leczenie kanałowe boli

 • jaki jest przebieg oraz poznasz etapy leczenia kanałowego

 • co nam grozi, gdy nie podejmiemy się leczenia kanałowego

 • jakie są szacunkowe ceny leczenia kanałowego

 

Co należy wiedzieć o leczeniu kanałowym?

 

Leczenie kanałowe, inaczej leczenie endodoncyjne, konieczne jest, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, czyli bogato unaczynionej i unerwionej tkanki, która wypełnia komorę zęba i jego kanały.

 

W tym przypadku, miazga musi zostać całkowicie usunięta z komory, jak i z kanałów zęba. W trakcie zabiegu wnętrze zęba musi zostać bardzo dokładnie zdezynfekowane, następnie kanały wypełnia się odpowiednimi materiałami, które je uszczelniają i zapobiegają rozwojowi bakterii. Przy niewielkich uszkodzeniach zęba można go odbudować z wykorzystaniem materiałów kompozytowych natomiast gdy są to już zbyt duże ubytki, wymagana jest odbudowa protetyczna.

 

Leczenie endodontyczne przeprowadza się również u pacjentów z martwicą miazgi i z widocznymi zmianami okołowierzchołkowymi. Zdarza się również sytuacja, w momencie kiedy kanały korzeniowe są niedopełnione, zachodzi potrzeba wykonania powtórnego leczenia kanałowego (tzw. re-endo). W leczeniu kanałowym wykorzystuje się mikroskop stomatologiczny, dzięki któremu zabieg wykonuje się podczas jednej wizyty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest znacznie bardziej precyzyjne. Mikroskop umożliwia pełny wgląd do komory i kanałów zębowych.

 

Objawy zapalenia miazgi zęba

 

Do najczęstszych objawów zapalenia miazgi zęba należą:

 

 • tępy lub ostry ból zęba

 • długotrwała nadwrażliwość na ciepło i zimno

 • nasilający się ból zęba przy dotyku

 • przebarwienia zęba

 • bolesność tkanek otaczających zęba

 

O toczącym się procesie chorobowym miazgi zęba, pacjent dowiaduje się poprzez przeprowadzone badanie stomatologiczne oraz wykonanie zdjęcia RTG.

 

Czy leczenie kanałowe boli?

 

Trzeba przyznać, że jest to leczenie dla pacjenta niekomfortowe, natomiast jest bezbolesne, ponieważ przeprowadza się je pod wpływem znieczulenia miejscowego. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy stan zapalny jest zbyt rozległy i nie da się go opanować nawet znieczuleniem.

 

Ząb, który pozbawiony jest miazgi nie posiada już unerwienia oraz nie przewodzi impulsów bólowych, co oznacza, że nie powinien boleć. Bezpośrednio po zabiegu może być jednak przez krótki czas bardziej wrażliwy. Może nadarzyć się sytuacja, kiedy objawy nie będą ustępować, zatem niezwłocznie trzeba będzie udać się z powrotem do dentysty, gdyż może być to symptom dalej rozwijającego się stanu zapalnego.

 

Przebieg oraz etapy leczenia kanałowego

 

 1. Na podstawie zdjęcia RTG i badania lekarz ocenia stopień zaawansowania choroby, kształt i położenie kanałów oraz podejmuje decyzje co do wyboru określonej metody działania. Pozwala to również na dobranie odpowiedniego znieczulenia dla pacjenta. Po wykonaniu znieczulenia miejscowego zakładany jest koferdam, który poprawia widoczność pola zabiegowego, odsuwa język, utrzymuje suchość w okolicy miejsca zabiegowego. Koferdam wpływa na poprawę bezpieczeństwa pacjenta i zwiększenie komfortu pracy lekarza.

 2. Następnie lekarz za pomocą specjalistycznego sprzętu otwiera ząb i usuwa zakażoną lub zapalnie zmienioną miazgę. W czasie oczyszczania stosowane jest płukanie środkami chemicznymi, dzięki czemu wypłukiwane są resztki substancji z kanałów.

 3. Po oczyszczeniu i wysuszeniu kanałów endodonta przechodzi do ich wypełnienia specjalnymi preparatami, które mają za zadanie dokładnie je uszczelnić i zapobiec rozwojowi bakterii.

 

Po zakończeniu leczenia kanałowego, ząb musi zostać odbudowany materiałem kompozytowym lub koroną protetyczną. Dla sprawdzenia efektów wykonuje się drugie zdjęcie rentgenowskiego leczonego zęba.

 

Co nam grozi, gdy nie podejmiemy się leczenia kanałowego zęba?

 

Jeśli nie podejmiemy się leczenia kanałowego w odpowiednim czasie bądź w ogóle, może to doprowadzić do całkowitego usunięcia zęba. Narażamy się na utratę zęba, który po leczeniu kanałowym mógłby posłużyć nam jeszcze przez wiele lat.

 

Ile kosztuje leczenie kanałowe? 

 

W naszym gabinecie stomatologicznym wykonasz leczenie kanałowe metodą konwencjonalną oraz metodą SAF. Jeśli będzie taka potrzeba, możliwe jest również powtórne leczenie zęba, czyli tzw. reendo.

 

 • Leczenie kanałowe metodą konwencjonalną (opracowanie i wypełnienie kanałów bez odbudowy zęba) – od 400 zł

 • Leczenie kanałowe metodą SAF (opracowanie i wypełnienie kanałów bez odbudowy zęba) – od 500 zł

 • Powtórne leczenie kanałowe zęba (reendo) – od 500 zł

 • Trepanacja i opatrunek komory zęba – od 100 zł

*Podane ceny są szacunkowe i mogą ulec zmianie w zależności od indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb pacjenta.

 

Podsumowanie 

 

Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy długo nieleczona próchnica doprowadzi do zapalenia miazgi zęba. W tym przypadku trzeba jak najszybciej udać się do dentysty i zacząć działać, by nie doszło do konieczności usunięcia zęba.

leczenie kanałowe Kędzierzyn Koźle
13 maja 2021
Data

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

UMÓW WIZYTĘ

17 maja 2022
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Podstawowym i niezbędnym sposobem na zachowanie zdrowia zębów jest ich
13 kwietnia 2022
Zęby mleczne to pierwsze ząbki dziecka. Zaczynają wyżynać się między 5 a 10 miesiącem życia dziecka. Utrzymują się w jamie
15 marca 2022
Krótką i zwięzłą odpowiedzią na pytanie czy warto korzystać z nici dentystycznej jest fakt, iż szczoteczką do zębów nie jesteśmy
01 marca 2022
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Dzięki prawidłowemu myciu zębów możemy zapobiec wielu chorobom. Niezależnie od tego na jakim etapie

OSTATNIE ARTYKUŁY

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Microestetic