UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
13 maja 2021
leczenie kanałowe Kędzierzyn Koźle

Jeśli chcemy cieszyć się dobrym stanem naszego uzębienia należy prowadzić prawidłową higienę jamy ustnej i regularnie przeprowadzać wizyty kontrolne u lekarza dentysty. Niestety, czasami nawet u pacjentów, którzy nie mieli problemów ze swoimi zębami, może dojść do zapalenia miazgi zęba, co sprowadza nas do konieczności leczenia kanałowego.

 

W tym artykule dowiesz się:

 

  • co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym

  • jakie są objawy zapalenia miazgi zębowej

  • czy leczenie kanałowe boli

  • jaki jest przebieg oraz poznasz etapy leczenia kanałowego

  • co nam grozi, gdy nie podejmiemy się leczenia kanałowego

  • jakie są szacunkowe ceny leczenia kanałowego

 

Co należy wiedzieć o leczeniu kanałowym?

 

Leczenie kanałowe, inaczej leczenie endodoncyjne, konieczne jest, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, czyli bogato unaczynionej i unerwionej tkanki, która wypełnia komorę zęba i jego kanały.

 

W tym przypadku, miazga musi zostać całkowicie usunięta z komory, jak i z kanałów zęba. W trakcie zabiegu wnętrze zęba musi zostać bardzo dokładnie zdezynfekowane, następnie kanały wypełnia się odpowiednimi materiałami, które je uszczelniają i zapobiegają rozwojowi bakterii. Przy niewielkich uszkodzeniach zęba można go odbudować z wykorzystaniem materiałów kompozytowych natomiast gdy są to już zbyt duże ubytki, wymagana jest odbudowa protetyczna.

 

Leczenie endodontyczne przeprowadza się również u pacjentów z martwicą miazgi i z widocznymi zmianami okołowierzchołkowymi. Zdarza się również sytuacja, w momencie kiedy kanały korzeniowe są niedopełnione, zachodzi potrzeba wykonania powtórnego leczenia kanałowego (tzw. re-endo). W leczeniu kanałowym wykorzystuje się mikroskop stomatologiczny, dzięki któremu zabieg wykonuje się podczas jednej wizyty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest znacznie bardziej precyzyjne. Mikroskop umożliwia pełny wgląd do komory i kanałów zębowych.

 

Objawy zapalenia miazgi zęba

 

Do najczęstszych objawów zapalenia miazgi zęba należą:

 

  • tępy lub ostry ból zęba

  • długotrwała nadwrażliwość na ciepło i zimno

  • nasilający się ból zęba przy dotyku

  • przebarwienia zęba

  • bolesność tkanek otaczających zęba

 

O toczącym się procesie chorobowym miazgi zęba, pacjent dowiaduje się poprzez przeprowadzone badanie stomatologiczne oraz wykonanie zdjęcia RTG.

 

Czy leczenie kanałowe boli?

 

Trzeba przyznać, że jest to leczenie dla pacjenta niekomfortowe, natomiast jest bezbolesne, ponieważ przeprowadza się je pod wpływem znieczulenia miejscowego. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy stan zapalny jest zbyt rozległy i nie da się go opanować nawet znieczuleniem.

 

Ząb, który pozbawiony jest miazgi nie posiada już unerwienia oraz nie przewodzi impulsów bólowych, co oznacza, że nie powinien boleć. Bezpośrednio po zabiegu może być jednak przez krótki czas bardziej wrażliwy. Może nadarzyć się sytuacja, kiedy objawy nie będą ustępować, zatem niezwłocznie trzeba będzie udać się z powrotem do dentysty, gdyż może być to symptom dalej rozwijającego się stanu zapalnego.

 

Przebieg oraz etapy leczenia kanałowego

 

  1. Na podstawie zdjęcia RTG i badania lekarz ocenia stopień zaawansowania choroby, kształt i położenie kanałów oraz podejmuje decyzje co do wyboru określonej metody działania. Pozwala to również na dobranie odpowiedniego znieczulenia dla pacjenta. Po wykonaniu znieczulenia miejscowego zakładany jest koferdam, który poprawia widoczność pola zabiegowego, odsuwa język, utrzymuje suchość w okolicy miejsca zabiegowego. Koferdam wpływa na poprawę bezpieczeństwa pacjenta i zwiększenie komfortu pracy lekarza.

  2. Następnie lekarz za pomocą specjalistycznego sprzętu otwiera ząb i usuwa zakażoną lub zapalnie zmienioną miazgę. W czasie oczyszczania stosowane jest płukanie środkami chemicznymi, dzięki czemu wypłukiwane są resztki substancji z kanałów.

  3. Po oczyszczeniu i wysuszeniu kanałów endodonta przechodzi do ich wypełnienia specjalnymi preparatami, które mają za zadanie dokładnie je uszczelnić i zapobiec rozwojowi bakterii.

 

Po zakończeniu leczenia kanałowego, ząb musi zostać odbudowany materiałem kompozytowym lub koroną protetyczną. Dla sprawdzenia efektów wykonuje się drugie zdjęcie rentgenowskiego leczonego zęba.

 

Co nam grozi, gdy nie podejmiemy się leczenia kanałowego zęba?

 

Jeśli nie podejmiemy się leczenia kanałowego w odpowiednim czasie bądź w ogóle, może to doprowadzić do całkowitego usunięcia zęba. Narażamy się na utratę zęba, który po leczeniu kanałowym mógłby posłużyć nam jeszcze przez wiele lat.

 

Ile kosztuje leczenie kanałowe? 

 

W naszym gabinecie stomatologicznym wykonasz leczenie kanałowe metodą konwencjonalną oraz metodą SAF. Jeśli będzie taka potrzeba, możliwe jest również powtórne leczenie zęba, czyli tzw. reendo.

 

  • Leczenie kanałowe metodą konwencjonalną (opracowanie i wypełnienie kanałów bez odbudowy zęba) – od 400 zł

  • Leczenie kanałowe metodą SAF (opracowanie i wypełnienie kanałów bez odbudowy zęba) – od 500 zł

  • Powtórne leczenie kanałowe zęba (reendo) – od 500 zł

  • Trepanacja i opatrunek komory zęba – od 100 zł

*Podane ceny są szacunkowe i mogą ulec zmianie w zależności od indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb pacjenta.

 

Podsumowanie 

 

Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy długo nieleczona próchnica doprowadzi do zapalenia miazgi zęba. W tym przypadku trzeba jak najszybciej udać się do dentysty i zacząć działać, by nie doszło do konieczności usunięcia zęba.

Leczenie kanałowe - na czym polega?

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!