UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
16 lipca 2021
RTG zębów

RTG zęba (zdjęcie rentgenowskie zęba - prześwietlenie zęba) pozwala lekarzowi szybko, bezboleśnie i bez szczególnych przygotowań zdiagnozować stan naszego uzębienia. Po leczeniu daje możliwość należycie ocenić stany chorobowe oraz zapalne rozwijające się wewnątrz struktury zębów pacjenta.

 

Pierwsze zdjęcia RTG zaczęto wykonywać na początku XX wieku. Ich nazwa wywodzi się od niemieckiego fizyka Wilhelma Röntgena, który odkrył promieniowanie X (za swoje odkrycie naukowiec ten dostał Nagrodę Nobla).

 

W tym artykule dowiesz się:

 

 • Na czym polega RTG zębów
 • Kiedy należy wykonać zdjęcie RTG
 • Jakie są rodzaje badań RTG
 • Co można zdiagnozować na podstawie prześwietlenia zęba
 • Czy zdjęcie RTG zęba jest bezpieczne

 

Na czym polega RTG zębów

 

RTG zębów - jest to badanie, które polega na prześwietleniu zęba za pomocą promieni rentgenowskich. Uwidacznia ono wiele szczegółów, które często nie są zauważalne podczas normalnego badania stomatologicznego. Jest ono wykonywane w celu oceny stanu zdrowia naszych zębów jak również tkanek znajdujących się w jamie ustnej, w kościach żuchwy oraz szczęki. Zdjęcie RTG pozwala lekarzowi dostosować odpowiednie leczenie do potrzeb pacjenta.

 

Kiedy należy wykonywać zdjęcie RTG zębów

 

O konieczności wykonania prześwietlenia zawsze decyduje lekarz. Najczęściej lekarz stomatolog zleca RTG zęba aby sprawdzić, czy w naszym zębie nie rozwija się próchnica, przy podejrzeniu zmian chorobowych i stanów zapalnych, jak również wtedy gdy podejrzewa zmiany nowotworowe. RTG zaleca się również przed rozpoczęciem zabiegów stomatologicznych takich jak ekstrakcja, leczenie kanałowe, leczenie protetyczne, wszczepienie implantów, założenie aparatu ortodontycznego czy nawet wyrwanie zęba (najczęściej ósemki). 

 

Jakie są rodzaje badań RTG

 

Badania RTG zębów - możemy je podzielić na wewnętrzne oraz zewnątrzustne. 

 

Do wewnętrznych zdjęć RTG zalicza się:

 • punktowe - badanie pojedynczych zębów, na zdjęciu widoczne są zazwyczaj 3-4 zęby, ich korzenie, zębodoły, korony oraz tkanki
 • skrzydłowo-zgryzowe - na tym zdjęciu widać jedynie korony zębów

 

Do zewnątrzustnych zdjęć RTG należą: 

 • cefalometryczne - widoczny jest obraz zębów oraz kości czaski, stosuje się je zazwyczaj w ramach planowania leczenia ortodontycznego
 • panoramiczne - ortopantomograficzne OPG, czyli zdjęcie wszystkich zębów, szczęki oraz żuchwy  
 • tomograficzne 3D – jest to dokładne zdjęcie, które w jak najbardziej precyzyjny sposób jest w stanie wyłapać choćby niewielkie zmiany w jamie ustnej

 

 

Co można zdiagnozować na podstawie zdjęcia RTG

 

Białe plamy widoczne na zdjęciu będą oznaczały próchnice. Dzięki zdjęciu można ocenić nasz stan implantów czy korzeni zębowych. Możemy zobaczyć również tkanki miękkie twarzy, co pozwoli wykryć zmiany chorobowe w jamie ustnej.

 

rtg zębów

 

 

Czy zdjęcie RTG zęba jest bezpieczne

 

 

Promieniowanie X, które wykorzystywane jest do wykonania zdjęcia RTG zęba, w dużej ilości jest szkodliwe. Natomiast w przypadku badania punktowego, gdzie napromieniowana jest mała część naszego ciała, nie musimy mieć powodów do obaw. Takie badanie jest bezpieczne. Zdjęcia RTG nie należy jednak wykonywać częściej niż co pół roku.

 

Kobiety będące w ciąży powinny poinformować lekarza o swoim stanie, ze względu na bezpieczeństwo płodu. 

 

 

Podsumowanie

 

 

Badanie RTG nie wymaga żadnych przygotowań od strony pacjenta, jest badaniem szybkim oraz całkowicie bezbolesnym. Badanie pozwala stomatologowi prawidłowo ocenić sytuację przed rozpoczęciem leczenia co zwiększa jego skuteczność.

 

Promieniowanie w czasie badania nie jest w stanie nam zaszkodzić, natomiast korzyści wynikające z jego wykonania są bardzo duże.  

RTG zębów – kiedy oraz dlaczego się je wykonuje

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!