MICROESTETIC © 2021

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna

Lekarz Dentysta

 

ul. Damrota 21C/2

47-220 Kędzierzyn-Koźle

facebook
instagram

KONTAKT

tel. 511 966 657

tel. 514 226 800

Koferdam u dentysty - czym jest i jakie ma zastosowanie

Koferdam zwiększa higienę i komfort zabiegu dentystycznego oraz w pełni zachowuje suchość pola zabiegowego. Jest on bardziej praktyczny od wałków ligniny, których częsta wymiana podczas zabiegu wydłuża czas leczenia i nie daje 100% skuteczności.

 

W tym artykule dowiesz się:

 

  • Czym jest koferdam
  • Do czego służy koferdam
  • Jak się go używa
  • Jakie są zalety leczenia z zastosowaniem koferdamu

 

 

Czym jest koferdam oraz z czego jest zrobiony?

 

Koferdam jest lateksową bądź bezlateksową, inaczej silikonową gumą dostępną w różnych kolorach - zazwyczaj kolor zielony lub niebieski, ponieważ takie barwy pozwalają lepiej widzieć leczony ząb ze względu na kontrast, jaki dają; rozmiarach - ma on zazwyczaj wymiary 15 x 15 cm lub jest w postaci rolki o szerokości od 12,5 do 15 cm; grubościach – im cieńszy tym łatwiej się go zakłada.

 

Do czego służy koferdam?

 

Koferdam chroni pacjenta przed przypadkowym dostaniem się do jego przełyku i tchawicy fragmentów narzędzi dentystycznych lub innych materiałów używanych podczas zabiegów dentystycznych.

 

Jak używa się koferdamu?

 

W koferdamie wycina się za pomocą specjalnego dziurkacza otwór, który nakłada się na leczonego zęba, bądź nawet na sąsiadujące z nim zęby. Następnie zakładana jest klamra (ze skrzydełkami lub bez), która dostosowana jest do wielkości oraz kształtu zęba. Naciąga się  "ślinochron" na ramkę (najczęściej mają one kształt litery U i są wykonane z metalu lub plastiku), która znajduję się wokół ust pacjenta. Musi on zostać bardzo mocno naciągnięty, aż stanie się praktycznie przezroczysty, uważając przy tym żeby go nie zerwać oraz aby pojawiło się jak najmniej zmarszczek. Pod koferdam zakłada się podkładki, które pochłaniają ślinę oraz wodę. Ich zastosowanie jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów uczulonych na lateks. Do ustabilizowania koferdamu używa się gumek zaciskowych.

 

Zalety leczenia w koferdamie

 

  • Stwarza barierę aseptyczną przed śliną i bakteriami
  • Zapewnia suchość pola zabiegowego, która jest bardzo istotna dla uzyskania trwałości wypełnienia
  • Zabezpiecza przed przypadkowym połknięciem drobnych narzędzi stosowanych w trakcie leczenia
  • Zwiększa dostęp do leczonego zęba oraz jego widoczność – odsuwa policzki i język
  • Chroni błonę śluzową jamy ustnej przed podrażnieniem środkami chemicznymi stosowanymi w trakcie leczenia endodontyczengo
  • Usprawnia pracę lekarza stomatologa

 

Podsumowanie

 

Nie ma żadnych przeciwskazań do stosowania koferdamu (nawet jeśli jesteś uczulony na lateks, stomatolog użyje bezlateksowego materiału). Przy koferdamie lekarz jak i pacjent czują się komfortowo. Jest on skuteczny oraz bardzo precyzyjny!

koferdam
15 czerwca 2021

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu i skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

UMÓW WIZYTĘ

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Microestetic