UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
22 września 2021
dentofobia

Dentofobia, to strach (czasami nawet paniczny) przed wizytami kontrolnymi oraz leczeniem u stomatologa. Ponad połowa Polaków zmaga się z taką fobią, przez  którą współczynnik zaniedbania stanu zdrowia jamy ustnej jest u nas bardzo wysoki. 

 

Najczęściej występującymi powodami dentofobii są negatywne przeżycia z dzieciństwa np. przytrzymywanie na siłę na fotelu u stomatologa, opowieści ludzi otaczających nas w pracy lub znajomych o nieprofesjonalnych dentystach lub bolesnym leczeniu stomatologicznym.

 

Nowe metody leczenia pozwalają dzisiaj każdemu pacjentowi czuć się swobodnie oraz co najważniejsze bezpiecznie na fotelu dentystycznym. 

 

W tym artykule dowiesz się:

 

 • Jakie są przyczyny i objawy dentofobii
 • Jakie są skutki dentofobii
 • Jak walczyć z dentofobią

 

 

Dentofobia - przyczyny 

 

 

 1. Jedyną z głównych przyczyn dentofobii jest przekazywanie dzieciom przez rodziców swoich lęków przed pójściem do dentysty oraz strachu przed badaniami. 

   

 2. Złe wspomnienia z poprzednich wizyt w gabinecie stomatologicznym, spowodowane odczuwanym bólem ze względu na niewystarczająco dobrze podane znieczulenie (obecnie podawane znieczulenia są zdecydowanie bardziej skuteczne niż kiedyś).

   

 3. Ponowne leczenie tego samego zęba spowodowane wcześniejszym niepowodzeniem może wywołać u pacjenta większy stres oraz niechęć do leczenia.

   

 4. Opowieści osób z rodziny, pracy lub znajomych oraz wypowiedzi na forach społecznościowych o złych przeżyciach u dentysty.

   

 5. Lęk przed bólem bądź niski próg jego odczuwania może sprawić problemem z pojawieniem się na fotelu dentystycznym, tak samo jak w przypadku ludzi panicznie bojących się igieł oraz krwi.

 

 

Objawy dentofobii

 

 

Podstawowym objawem dentofobii jest bardzo duży stres przed wizytą u dentysty skutkujący: bólami brzucha, problemami ze snem, poceniem się, drżeniem mięsi lub przyśpieszonym biciem serca.

 

Zdarzają się przypadki, że pacjenci odmawiają zaplanowane wcześniej wizyty u dentysty nawet kilka razy lub w ogóle nie pojawiają się w gabinecie stomatologicznym. Dopiero gdy ból jest tak silny, że żadne środki farmaceutyczne nie pomagają, zmuszają się do przyjścia.

 

 

Skutki dentofobii

 

 

Bardzo poważnym skutkiem dentofobii jest pomijanie wizyty w momencie gdy w naszej jamie ustnej może rozwijać się już próchnica, stan zapalny, choroby dziąseł oraz przyzębia.

 

Pacjenci borykający się z dentofobią są narażeni na nieświeży zapach z ust, którego powodem jest np. nieusuwanie regularnie kamienia nazębnego. Zła higiena jamy ustnej oraz brak wizyt kontrolnych u dentysty mogą doprowadzić do krytycznego stanu naszych zębów, na skutek czego pojawiają się u nas kłopoty z akceptacją swojego wyglądu ze względu na kruszące się, a nawet wypadające zęby.

 

 

Jak walczyć z dentofobią - podsumowanie

 

 

Każdy człowiek odczuwa strach, zazwyczaj jednak jest on przesadny, niewspółmierny i zdecydowanie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Dentofobia może okazać się przeszkodą w drodze do pięknego uśmiechu oraz zdrowych zębów. Jak z nią wygrać?

 

Zacznij od wybrania odpowiedniej kliniki z przyjazną i uśmiechniętą obsługą. Powiedz dentyście, że się boisz, opowiedz o swoich przeżyciach. To pomoże Tobie się przełamać, a lekarzowi będzie łatwiej dobrać odpowiedni sposób leczenia. Znajdź metodę aby odprężyć się przed wizytą u dentysty - słuchaj ulubionej muzyki, podcastu (poproś o puszczenie w gabinecie stomatologicznym), używaj piłeczki antystresowej lub udaj się do gabinetu z bliską Tobie osobą. Bardzo ważne jest opowiednie nastawienie – lekarz jest po to, aby pomóc, nie skrzywdzić, a dzięki dobrej współpracy pokonanie dentofobii jest możliwe!

Czym jest dentofobia oraz jak z nią wygrać

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!