Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle Microestetic

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

lokalizacja

Sprawdź również

MICROESTETIC © 2021

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna

Lekarz Dentysta

 

ul. Damrota 21C/2

47-220 Kędzierzyn-Koźle

facebook
instagram

KONTAKT

tel. 511 966 657

tel. 514 226 800

Czym jest dentofobia oraz jak z nią wygrać

Dentofobia, to strach (czasami nawet paniczny) przed wizytami kontrolnymi oraz leczeniem u stomatologa. Ponad połowa Polaków zmaga się z taką fobią, przez  którą współczynnik zaniedbania stanu zdrowia jamy ustnej jest u nas bardzo wysoki. 

 

Najczęściej występującymi powodami dentofobii są negatywne przeżycia z dzieciństwa np. przytrzymywanie na siłę na fotelu u stomatologa, opowieści ludzi otaczających nas w pracy lub znajomych o nieprofesjonalnych dentystach lub bolesnym leczeniu stomatologicznym.

 

Nowe metody leczenia pozwalają dzisiaj każdemu pacjentowi czuć się swobodnie oraz co najważniejsze bezpiecznie na fotelu dentystycznym. 

 

W tym artykule dowiesz się:

 

 • Jakie są przyczyny i objawy dentofobii
 • Jakie są skutki dentofobii
 • Jak walczyć z dentofobią

 

 

Dentofobia - przyczyny 

 

 

 1. Jedyną z głównych przyczyn dentofobii jest przekazywanie dzieciom przez rodziców swoich lęków przed pójściem do dentysty oraz strachu przed badaniami. 

   

 2. Złe wspomnienia z poprzednich wizyt w gabinecie stomatologicznym, spowodowane odczuwanym bólem ze względu na niewystarczająco dobrze podane znieczulenie (obecnie podawane znieczulenia są zdecydowanie bardziej skuteczne niż kiedyś).

   

 3. Ponowne leczenie tego samego zęba spowodowane wcześniejszym niepowodzeniem może wywołać u pacjenta większy stres oraz niechęć do leczenia.

   

 4. Opowieści osób z rodziny, pracy lub znajomych oraz wypowiedzi na forach społecznościowych o złych przeżyciach u dentysty.

   

 5. Lęk przed bólem bądź niski próg jego odczuwania może sprawić problemem z pojawieniem się na fotelu dentystycznym, tak samo jak w przypadku ludzi panicznie bojących się igieł oraz krwi.

 

 

Objawy dentofobii

 

 

Podstawowym objawem dentofobii jest bardzo duży stres przed wizytą u dentysty skutkujący: bólami brzucha, problemami ze snem, poceniem się, drżeniem mięsi lub przyśpieszonym biciem serca.

 

Zdarzają się przypadki, że pacjenci odmawiają zaplanowane wcześniej wizyty u dentysty nawet kilka razy lub w ogóle nie pojawiają się w gabinecie stomatologicznym. Dopiero gdy ból jest tak silny, że żadne środki farmaceutyczne nie pomagają, zmuszają się do przyjścia.

 

 

Skutki dentofobii

 

 

Bardzo poważnym skutkiem dentofobii jest pomijanie wizyty w momencie gdy w naszej jamie ustnej może rozwijać się już próchnica, stan zapalny, choroby dziąseł oraz przyzębia.

 

Pacjenci borykający się z dentofobią są narażeni na nieświeży zapach z ust, którego powodem jest np. nieusuwanie regularnie kamienia nazębnego. Zła higiena jamy ustnej oraz brak wizyt kontrolnych u dentysty mogą doprowadzić do krytycznego stanu naszych zębów, na skutek czego pojawiają się u nas kłopoty z akceptacją swojego wyglądu ze względu na kruszące się, a nawet wypadające zęby.

 

 

Jak walczyć z dentofobią - podsumowanie

 

 

Każdy człowiek odczuwa strach, zazwyczaj jednak jest on przesadny, niewspółmierny i zdecydowanie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Dentofobia może okazać się przeszkodą w drodze do pięknego uśmiechu oraz zdrowych zębów. Jak z nią wygrać?

 

Zacznij od wybrania odpowiedniej kliniki z przyjazną i uśmiechniętą obsługą. Powiedz dentyście, że się boisz, opowiedz o swoich przeżyciach. To pomoże Tobie się przełamać, a lekarzowi będzie łatwiej dobrać odpowiedni sposób leczenia. Znajdź metodę aby odprężyć się przed wizytą u dentysty - słuchaj ulubionej muzyki, podcastu (poproś o puszczenie w gabinecie stomatologicznym), używaj piłeczki antystresowej lub udaj się do gabinetu z bliską Tobie osobą. Bardzo ważne jest opowiednie nastawienie – lekarz jest po to, aby pomóc, nie skrzywdzić, a dzięki dobrej współpracy pokonanie dentofobii jest możliwe!

dentofobia
22 września 2021
Data

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

UMÓW WIZYTĘ

17 maja 2022
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Podstawowym i niezbędnym sposobem na zachowanie zdrowia zębów jest ich
13 kwietnia 2022
Zęby mleczne to pierwsze ząbki dziecka. Zaczynają wyżynać się między 5 a 10 miesiącem życia dziecka. Utrzymują się w jamie
15 marca 2022
Krótką i zwięzłą odpowiedzią na pytanie czy warto korzystać z nici dentystycznej jest fakt, iż szczoteczką do zębów nie jesteśmy
01 marca 2022
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Dzięki prawidłowemu myciu zębów możemy zapobiec wielu chorobom. Niezależnie od tego na jakim etapie

OSTATNIE ARTYKUŁY

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Microestetic