UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
18 stycznia 2022
jak często należy myć zęby

Mycie zębów to teoretycznie prosta sprawa. Okazuje się jednak, że zdecydowana większość Polaków nie robi tego właściwie. Codzienne mycie zębów powinno być naturalną czynnością higieniczną, która w konsekwencji zapewni nam piękny uśmiech, świeży oddech, zdrowie całego ciała, lepszą odporność i skutecznie wyeliminuje strach przed dentystą.

 

Zęby człowieka stanowią element układu trawienia. Są to twarde, złożone twory anatomiczne. Służą do rozdrabiania oraz połykania pokarmów. By zęby były zdrowe i właściwie spełniały swoją funkcję należy o nie regularnie dbać.

 

Jak to robić? Co ważnego w tym temacie należy uwzględnić? Okazuje się, że jest kilka bardzo ważnych kwestii dotyczących prawidłowego mycia zębów.

 

W dzisiejszym artykule dowiesz się więcej na temat właściwego szczotkowania swoich zębów!

 

 

Jak często należy myć zęby?

 

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie ja często należy myć zęby? Najlepiej robić to po każdym większym posiłku. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wystarczy wyczyścić je rano i wieczorem. Należy pamiętać, że mycie zębów po przebudzeniu nie jest równoznaczne z myciem zębów po śniadaniu i tak samo w przypadku szczotkowania po kolacji i przed snem.

 

biały uśmiech

 

Warto zastanawiając się nad tym, jak często myć zęby - pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 

  • liczy się nie tyle częstotliwość, co efektywność z jaką czyścimy zęby
  • najważniejsze jest wieczorne szczotkowanie, gdyż w nocy spada produkcja śliny, będącej naturalną barierą ochronną przed bakteriami powstającymi w resztkach jedzenia
  • zębów nie powinniśmy czyścić więcej niż 5 razy w ciągu dnia, gdyż  zbyt częste ich szczotkowanie może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i podrażnienia dziąseł
  • myjąc zęby bezpośrednio po posiłku, nie pozwalamy hormonom śliny na wyrównanie poziomu pH w ustach, przez co wcieramy np. kwasy owocowe w szkliwo zębów.

 

Powinniśmy odczekać po zjedzeniu posiłku 20-30 min. A tuż po zjedzeniu jakiegoś posiłku możemy np. przepłukać usta wodą.

 

 

Jak długo myć zęby ?

 

 

Najczęściej zęby myjemy za krótko. W efekcie umyte są niedokładnie. Szybkie, powierzchowne ich szczotkowanie to również problem większości z nas. Jak długo zatem myć zęby? Optymalny czas mycia zębów to dwie, trzy minuty. Nie krócej aby substancje czynne zawarte w paście do zębów zdążyły zadziałać na osad nazębny, ale też nie dłużej niż 3 minuty, by nie zetrzeć nadmiernie szkliwa lub nie podrażnić dziąseł. Po myciu przejedź po zębach językiem, jeśli są całkowicie gładkie, zadanie umycia zębów zostało dokładnie wykonane.

 

klepsydra

 

 

Jak prawidłowo myć zęby?

 

 

Odpowiednia technika mycia zębów jest niezwykle istotna, a jednocześnie nie tak łatwa, jak mogłoby się wydawać! Jeśli chcemy, by zęby były czyste i zdrowe, a pozostałości po posiłkach nie stały się pożywką dla bakterii, musimy zęby myć w odpowiedni sposób.

Wiele osób nie potrafi właściwie szczotkować zębów. Wielu z nas robi to zbyt często, za lekko bądź zbyt mocno doprowadzając do zadrapania na dziąsłach, blizny czy opuchlizny.

Dentyści polecają mycie zębów kilkoma technikami. Istnieje kilka najpopularniejszych metod szczotkowania zębów. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne.

 

  • Metoda okrężna (Fones)

 

Z całą pewnością jest to najpopularniejsza z metod mycia zębów. Każdy z nas jest uczony tej techniki już w dzieciństwie. Szczoteczka ułożona pod kątem prostym do dziąsła, następnie poruszana ruchem obrotowym usuwa nalot z powierzchni gładkich. Niestety, nie usuwa nalotu z powierzchni stycznych.

 

  • Metoda wymiatająca (roll)

 

Stosowana przy chorobach przyzębia. Polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45°, a następnie przesuwaniu po dziąsłach i koronach sposobem obrotowo-wymiatającym, omijając jednocześnie obszary przyszyjkowe zębów. Tego sposobu powinny wystrzegać się osoby, które borykają się zapaleniami przyzębia lub stanami zapalnymi dziąseł. Wadą tej metody jest to, że powierzchnie dodziąsłowe są czyszczone niedokładnie.

 

  • Metoda Bassa (rowkowa)

 

Ustawiamy szczotkę pod kątem 45° do szyjki zębów Szczoteczka musi być odwrócona włosiem w stronę dziąseł. Poruszamy nią poziomo, ruchami wibrująco-drgającymi. Metoda ta sprawdza się w celu pozbycia się płytki bakteryjnej.

 

  • Metody Chartersa i Stillmana

 

Szczoteczka do mycia zębów ustawiana jest na dziąśle kierowana jest w stronę korzenia lub korony zęba. Delikatnie naciskając wykonujemy ruchy okrężne lub wibrujące i masujące dziąsło. Dzięki temu usuwana jest płytka nazębna, a także ukrwienie dziąseł ulega polepszeniu.

 

mycie zębów szczoteczką elektryczną

 

 

Podsumowanie

 

 

Zastanawiając się nad tym, który sposób szczotkowania zębów jest najlepszy musimy wziąć pod uwagę, że nie nie istnieje jeden uniwersalny i najbardziej skuteczny sposób dla wszystkich. Pamiętaj, że warto w tym celu skonsultować się ze stomatologiem i regularnie doskonalić wybraną technikę.

 

Prawidłowo myjąc zęby nie zapominajmy o stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej, czyszczeniu języka oraz czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nitki dentystycznej. Nie zapominajmy także o regularnych wizytach u stomatologa jeśli chcemy mieć piękne, zdrowe i mocne zęby, które będą nam służyły na długie lata naszego życia.

Dowiedz się jak często należy myć zęby

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!