Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle Microestetic

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

lokalizacja

Sprawdź również

MICROESTETIC © 2021

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna

Lekarz Dentysta

 

ul. Damrota 21C/2

47-220 Kędzierzyn-Koźle

facebook
instagram

KONTAKT

tel. 511 966 657

tel. 514 226 800

Czy wyrywanie zęba boli? Zalecenia po ekstrakcji

Wyrywanie, ekstrakcja zęba, to zabieg polegający na usunięciu jednego, a w niektórych przypadkach, kilku zębów w celu zniwelowania stanu zapalnego lub infekcji powodujących ból w naszej jamie ustnej. Zabieg ten wykonuje się w ostateczności, kiedy leczenie nie może uratować zęba. Ząb usuwany jest pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu cała procedura przebiega bezboleśnie (pacjent jedynie odczuwa ucisk i możliwe rozpieranie w okolicach usuwanego zęba).

 

Zabieg przeprowadza lekarz dentysta lub chirurg stomatologii. Najczęstszym zabiegiem ekstrakcji zęba jest usunięcie „zębów mądrości”, czyli ósemek, które jeśli się już pojawią, szybko się psują i powodują bolesne stany zapalne.

 

W tym artykule:

 

 • Przyczyny oraz wskazania do ekstrakcji zęba
 • Chirurgiczne usunięcie zęba
 • Powikłania po wyrwaniu zęba
 • Zalecenia po ekstrakcji zęba

 

 

Przyczyny oraz wskazania do ekstrakcji zęba

 

Decyzję o wyrwaniu zęba podejmuje dentysta prowadzący. Głównymi przyczynami, które prowadzą do usunięcia zęba są sytuacje kiedy ząb jest chory i niemożliwe jest jego wyleczenie:

 

 • Infekcje prowadzą do ropni, zgorzeli oraz stanów zapalnych silnie ukrwionej i unaczynionej miazgi. Może dojść do sytuacji, gdzie antybiotyki nie zadziałają, wtedy leczenie kanałowe jest niemożliwe i najlepszym sposobem na złagodzenie bólu jest po prostu usunięcie zęba na stałe. 
 • Kolejnym problemem jest nachodzenie na siebie zębów co powoduje zniekształcenie żuchwy i aby przystąpić do leczenia ortodontycznego należy usunąć nawet kilka zębów, które na siebie nachodzą.

 

 

Chirurgiczne usunięcie zęba

 

Najczęściej chirurgicznie usuwane są „zęby mądrości”. 

 

Zabieg ten jest wykonywany ze znieczuleniem miejscowym. Chirurg stomatolog nacina dziąsło i odsuwa ząb od otaczających go tkanek. Korzystając z wiertła, usuwa się warstwę kości, która otacza ząb, a następnie wyjmuje się go z zębodołu. Po usunięciu zęba z dziąsła, na ranę zakłada się kilka szwów (są one do ściągnięcia po około tygodniu).

 

 

Powikłania po wyrwaniu zęba

 

Podczas ekstrakcji zęba mogą wystąpić powikłania przed jak i w trakcie zabiegu.

 

Suchy zębodół (najczęstsze powikłanie), przedłużające się krwawienie czy ropne zapalenie zębodołu są powikłaniami, które mogą wystąpić po zabiegu.

 

Obowiązkiem każdego pacjenta przed wykonywanym zabiegiem, jest poinformowanie lekarza o występujących chorobach, które mogą powodować nasilone powikłania (m.in. choroby wątroby, serca, cukrzyca itp.). Zatajenie informacji o występujących chorobach w organizmie pacjenta może doprowadzić do powikłań w gojeniu się rany, zaburzeń krzepnięcia jak również w trakcie samego zabiegu może dojść do uszkodzeń naczyń krwionośnych oraz nerwowych.

 

Jeśli po kilku dniach, nadal będą występować niepokojące objawy tj. gorączka, szczękościsk, dreszcze oraz złe samopoczucie, należy niezwłocznie udać się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego.

 

Zalecenia po ekstrakcji zęba

 

 • Przez około 2 godziny po zabiegu nie zaleca się jedzenia oraz picia (później jedynie jedzenie miękkie i w miarę chłodne).
 • Jałowy gazik, który dentysta umieszcza na zszytej ranie, należy trzymać przez około 30 minut.
 • Podkrwawienia po zabiegu mogą występować jeszcze przez około 5 godzin, a podbarwienia śliny na czerwono nawet przez 24h.
 • Zabiegi higienizacji powinny być wykonywane bardzo delikatnie, by nie uszkodzić zszytej rany.
 • Można stosować okłady chłodzące w 2 godzinnych odstępach oraz w razie bólu stosować leki przeciwbólowe.
 • Przez około 2 tygodnie powstrzymywać się od palenia tytoniu, picia alkoholu oraz wysiłku fizycznego.

 

 

Czy wyrywanie zęba boli - podsumowanie

 

Ekstrakcja zęba, dzięki znieczuleniu podawanym przez lekarza jest bezbolesna. O tym czy usuwanie zęba będzie chirurgiczne, czyli przez nacięcie dziąsła, czy zwykłe, decyduje stomatolog. Po samym zabiegu, należy stosować się zaleceń lekarza, by gojenie przebiegało szybko i bezboleśnie.

 wyrywanie zęba
31 sierpnia 2021
Data

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

UMÓW WIZYTĘ

22 czerwca 2022
Na pytanie, co jest potrzebne, aby prawidłowo zadbać o nasze zęby, większość poprawnie odpowie: pasta i szczoteczka. Jeśli nie jesteśmy
17 maja 2022
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Podstawowym i niezbędnym sposobem na zachowanie zdrowia zębów jest ich
13 kwietnia 2022
Zęby mleczne to pierwsze ząbki dziecka. Zaczynają wyżynać się między 5 a 10 miesiącem życia dziecka. Utrzymują się w jamie
15 marca 2022
Krótką i zwięzłą odpowiedzią na pytanie czy warto korzystać z nici dentystycznej jest fakt, iż szczoteczką do zębów nie jesteśmy

OSTATNIE ARTYKUŁY

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Microestetic