UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
16 lutego 2022
gabinet stomatologiczny Microestetic

Szkliwo tworzy wierzchnią warstwę zębów, chroni zębinę i miazgę oraz stanowi tarczę ochronną przed bakteriami. Niestety nawet niewielkie uszkodzenie szkliwa mogą być przyczyną nadwrażliwości, widocznych przebarwień (żółknień) oraz, co najgorsze, chorób zębów.

 

Szkliwo decyduje o wyglądzie estetycznym naszego uzębienia, dlatego warto należycie o nie dbać!

 

W tym artykule dowiesz się:

 

 • Jak prawidłowo dbać o szkliwo – jakie są szkodliwe nawyki dla zębów
 • Jak zregenerować osłabione szkliwo zębów
 • Jak wzmocnić szkliwo zębów
 • Higiena jamy ustnej - na co szczególnie zwrócić uwagę

 

 

Jak dbać o szkliwo jamy ustnej – szkodliwe nawyki dla zębów?

 

 

Konsekwencjami niewłaściwej higieny jamy ustnej jest próchnica, choroby dziąseł oraz utrata szkliwa zębów. Każdy z nas posiada szkodliwe nawyki, które źle wpływają na nasze zęby:

 

 • obgryzanie paznokci oraz ślinienie palca przed przewróceniem kartki w książce powoduje przenoszenie do jamy ustnej wielu drobnoustrojów chorobotwórczych,
 • palenie papierosów – dym papierosowy, w którym zawarte są toksyny uszkadza komórki tkanki,
 • zbyt mocne szczotkowanie zębów również może uszkodzić szkliwo,
 • złe nawyki żywieniowe oraz dieta, która zawiera gazowane i słodkie napoje w dużych ilościach (kwas fosforowy wypłukuje wapń).

 

 

Jak zregenerować osłabione szkliwo zębów?

 

 

Uszkodzenie szkliwa jest nieodwracalne. Osłabione szkliwo zębów można jednak próbować zregenerować stosując odpowiednią dietę oraz specjalne pasty do zębów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które zawierają bioaktywne mikrocząsteczki, podobne do minerałów tworzących szkliwo i zębinę. Mają one zdolność wnikania w głąb mikroskopijnych uszkodzeń szkliwa oraz zębiny. Umożliwia to odbudowę powierzchniowej warstwy mineralnej szkliwa i zębiny. By odbudować osłabione szkliwo należy również spożywać produkty bogate w wapń.

 

 

pasta do zębów pomagająca dbać o szkliwo zębów

 

 

Jak wzmocnić szkliwo zębów?

 

 

Warto pamiętać o odpowiedniej diecie oraz jeśli nie ma przeciwskazań – wprowadzić w codzienny jadłospis mleko i przetwory mleczne.

 

 

zdrowa dieta

 

 

Równie dobrym wyborem będą pasty oparte na fluorze. Jony fluoru zastępują rozpuszczone jony wodorotlenowe w szkliwie i tworzą bardziej odporny na próchnicę fluoroapatyt. Dodatkowo fluor hamuje aktywność bakteryjną.

 

 

Higiena jamy ustnej

 

 

Bardzo dobrze znamy podstawowe zasady dbania o higienę jamy ustnej, ale warto przypomnieć te najistotniejsze:

 

 • stosować szczoteczki do mycia zębów o średniej twardości oraz nitkować zęby (przynajmniej dwa razy dziennie – najlepiej po każdym posiłku)
 • zwalczać wspomniane wyżej szkodliwe nawyki
 • nie lekceważyć bruksizmu
 • stosować zdrową dietę
 • zgłaszać się na co pół roczne, kontrolne wizyty u lekarza stomatologa

 

 

mycie zębów

 

 

Podsumowanie

 

 

By cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem należy właściwie dbać o szkliwo naszych zębów. Gdy zaczną występować u nas problemy ze szkliwem, należy niezwłocznie udać się do lekarza dentysty. Uszkodzenie szkliwa jest nieodwracalne. Uzupełnianie braku szkliwa na zębach polega na zastąpieniu go sztucznym materiałem.

 

Wyeliminowanie szkodliwych nawyków i zastąpienie ich właściwymi może wymagać wielu wyrzeczeń, ale jeśli uda się nam tego dokonać, efekt na pewno będzie widoczny przez długie lata!

Jak prawidłowo dbać o szkliwo zębów?

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!