Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle Microestetic

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

lokalizacja

Sprawdź również

MICROESTETIC © 2021

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna

Lekarz Dentysta

 

ul. Damrota 21C/2

47-220 Kędzierzyn-Koźle

facebook
instagram

KONTAKT

tel. 511 966 657

tel. 514 226 800

Jak prawidłowo dbać o szkliwo zębów?

Szkliwo tworzy wierzchnią warstwę zębów, chroni zębinę i miazgę oraz stanowi tarczę ochronną przed bakteriami. Niestety nawet niewielkie uszkodzenie szkliwa mogą być przyczyną nadwrażliwości, widocznych przebarwień (żółknień) oraz, co najgorsze, chorób zębów.

 

Szkliwo decyduje o wyglądzie estetycznym naszego uzębienia, dlatego warto należycie o nie dbać!

 

W tym artykule dowiesz się:

 

 • Jak prawidłowo dbać o szkliwo – jakie są szkodliwe nawyki dla zębów
 • Jak zregenerować osłabione szkliwo zębów
 • Jak wzmocnić szkliwo zębów
 • Higiena jamy ustnej - na co szczególnie zwrócić uwagę

 

 

Jak dbać o szkliwo jamy ustnej – szkodliwe nawyki dla zębów?

 

 

Konsekwencjami niewłaściwej higieny jamy ustnej jest próchnica, choroby dziąseł oraz utrata szkliwa zębów. Każdy z nas posiada szkodliwe nawyki, które źle wpływają na nasze zęby:

 

 • obgryzanie paznokci oraz ślinienie palca przed przewróceniem kartki w książce powoduje przenoszenie do jamy ustnej wielu drobnoustrojów chorobotwórczych,
 • palenie papierosów – dym papierosowy, w którym zawarte są toksyny uszkadza komórki tkanki,
 • zbyt mocne szczotkowanie zębów również może uszkodzić szkliwo,
 • złe nawyki żywieniowe oraz dieta, która zawiera gazowane i słodkie napoje w dużych ilościach (kwas fosforowy wypłukuje wapń).

 

 

Jak zregenerować osłabione szkliwo zębów?

 

 

Uszkodzenie szkliwa jest nieodwracalne. Osłabione szkliwo zębów można jednak próbować zregenerować stosując odpowiednią dietę oraz specjalne pasty do zębów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które zawierają bioaktywne mikrocząsteczki, podobne do minerałów tworzących szkliwo i zębinę. Mają one zdolność wnikania w głąb mikroskopijnych uszkodzeń szkliwa oraz zębiny. Umożliwia to odbudowę powierzchniowej warstwy mineralnej szkliwa i zębiny. By odbudować osłabione szkliwo należy również spożywać produkty bogate w wapń.

 

 

pasta do zębów pomagająca dbać o szkliwo zębów

 

 

Jak wzmocnić szkliwo zębów?

 

 

Warto pamiętać o odpowiedniej diecie oraz jeśli nie ma przeciwskazań – wprowadzić w codzienny jadłospis mleko i przetwory mleczne.

 

 

zdrowa dieta

 

 

Równie dobrym wyborem będą pasty oparte na fluorze. Jony fluoru zastępują rozpuszczone jony wodorotlenowe w szkliwie i tworzą bardziej odporny na próchnicę fluoroapatyt. Dodatkowo fluor hamuje aktywność bakteryjną.

 

 

Higiena jamy ustnej

 

 

Bardzo dobrze znamy podstawowe zasady dbania o higienę jamy ustnej, ale warto przypomnieć te najistotniejsze:

 

 • stosować szczoteczki do mycia zębów o średniej twardości oraz nitkować zęby (przynajmniej dwa razy dziennie – najlepiej po każdym posiłku)
 • zwalczać wspomniane wyżej szkodliwe nawyki
 • nie lekceważyć bruksizmu
 • stosować zdrową dietę
 • zgłaszać się na co pół roczne, kontrolne wizyty u lekarza stomatologa

 

 

mycie zębów

 

 

Podsumowanie

 

 

By cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem należy właściwie dbać o szkliwo naszych zębów. Gdy zaczną występować u nas problemy ze szkliwem, należy niezwłocznie udać się do lekarza dentysty. Uszkodzenie szkliwa jest nieodwracalne. Uzupełnianie braku szkliwa na zębach polega na zastąpieniu go sztucznym materiałem.

 

Wyeliminowanie szkodliwych nawyków i zastąpienie ich właściwymi może wymagać wielu wyrzeczeń, ale jeśli uda się nam tego dokonać, efekt na pewno będzie widoczny przez długie lata!

gabinet stomatologiczny Microestetic
16 lutego 2022
Data

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

UMÓW WIZYTĘ

17 maja 2022
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Podstawowym i niezbędnym sposobem na zachowanie zdrowia zębów jest ich
13 kwietnia 2022
Zęby mleczne to pierwsze ząbki dziecka. Zaczynają wyżynać się między 5 a 10 miesiącem życia dziecka. Utrzymują się w jamie
15 marca 2022
Krótką i zwięzłą odpowiedzią na pytanie czy warto korzystać z nici dentystycznej jest fakt, iż szczoteczką do zębów nie jesteśmy
01 marca 2022
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Dzięki prawidłowemu myciu zębów możemy zapobiec wielu chorobom. Niezależnie od tego na jakim etapie

OSTATNIE ARTYKUŁY

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Microestetic