Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

lokalizacja

Sprawdź również

MICROESTETIC © 2021

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna

Lekarz Dentysta

 

ul. Damrota 21C/2

47-220 Kędzierzyn-Koźle

facebook
instagram

KONTAKT

tel. 511 966 657

tel. 514 226 800

Wyrywanie ósemek - wskazania oraz możliwe powikłania po zabiegu

Dorosły zdrowy człowiek powinien posiadać 32 zęby. Są to: siekacze, kły, zęby przedtrzonowe oraz trzonowce. Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe. Ich nazwa pochodzi stąd, że wyrzynają się przy wchodzeniu w dorosłość czyli kiedy „mądrzejemy”.

 

Medycyna opisała też przypadki pacjentów, u których pojawiły się one dopiero po 40 roku życia. Dawniej, człowiek zmuszony był do gryzienia oraz żucia dużej ilości produktów surowych, a więc dodatkowe zęby trzonowe były wówczas do tego niezwykle przydatne. Dziś, gdy w większości spożywamy produkty wielokrotnie przetworzone, zęby trzonowe nie pełnią już tak ważnej roli jak kiedyś. W przypadku, gdy zęby mądrości nie przysparzają nam żadnych problemów, zdecydowanie warto je pozostawić. Są to bowiem zęby w pełni wartościowe i stanowiące dodatkowe wsparcie dla pozostałych zębów trzonowych. Ósemki mogą również okazać się przydatne w przyszłości, służąc np. jako filar protetyczny, wspomagający połączenie korony protetycznej ze sztucznym korzeniem zęba.

 

W tym artykule dowiesz się:

 

  • Jakie są wskazania do wyrwania ósemek - zębów mądrości ?
  • Czym jest ekstrakcja zęba mądrości?
  • Wyrywanie ósemek  -  jakie są możliwe powikłania.
  • Co po zabiegu?

 

 

Jakie są wskazania do wyrwania ósemek - zębów mądrości?

 

 

Kiedy zatem ósemki trzeba usuwać? Skoro współcześnie ósemki nie pełnią żadnej ważnej roli w naszym uzębieniu, wielu z nas zadaje sobie pytanie czy zęby mądrości lepiej jest usunąć? Zdaniem ekspertów, jeśli pojawienie się tych zębów nie jest dla nas w żaden sposób kłopotliwe, absolutnie nie ma konieczności wyrywania ósemek. Co rozumiemy pod pojęciem „kłopotliwe”? To znaczy niemieszczące się w łuku zębowym i naciskające na pozostałe uzębienie - występujące jako tzw. zęby zatrzymane - objęte próchnicą.

 

U niektórych osób już sam proces wyrzynania się ósemek wywołuje silne dolegliwości bólowe i prowadzi do poważnych problemów ze zgryzem. Wynika to z tego, że szczęka współczesnych ludzi jest dużo mniejsza w porównaniu z rozmiarem szczęki naszych przodków.

 

Bywa więc, że zęby mądrości zwyczajnie się w niej nie mieszczą, naciskając na pozostałe uzębienie, a nawet prowadząc do stłoczenia zębów i ich przesunięcia. Oprócz tego, często dochodzi również do sytuacji, w których ósemki nie wyrzynają się w pełni. Fachowo zjawisko to nazywane jest tzw. zębem zatrzymanym, gdyż w całości lub w dużej części tkwi on w dziąśle. Kłopotliwe ósemki, które kwalifikują się do usunięcia to również te, które objęte są próchnicą.

 

 

Czym jest ekstrakcja zęba mądrości?

 

 

Wyrywanie ósemek wykonuje się jedną z kilku dostępnych metod. O wyborze metody decyduje lekarz wykonujący zabieg. Wpływ na decyzję mają: ilość ósemek przewidzianych do usunięcia, sposób ich ulokowania, głębokość korzenia zębowego względem zatoki szczękowej lub kanału żuchwy. Jeśli ósemka jest ułożona w sposób prawidłowy, nierokujący żadnych komplikacji, wówczas wyrywanie ósemek wykonuje się, korzystając z kleszczy oraz dźwigni. Gdy jednak korzenie zęba sugerują możliwość wystąpienia powikłań, wówczas przeprowadza się specjalistyczny zabieg w ramach chirurgii szczękowo-twarzowej.

 

 

Wyrywanie ósemek - możliwe powikłania

 

 

Warto także mieć na względzie, że wyrywanie ósemek, choć należy do dość powszechnie wykonywanych zabiegów stomatologicznych, jest zabiegiem trudnym i obarczonym stosunkowo dużym ryzykiem powikłań. Powikłania te związane są z zamiennością budowy oraz z położeniem dodatkowych zębów trzonowych. Usunięcie ósemki może wiązać się z bólem, opuchlizną czy nawet szczękościskiem.

 

 

wyrywanie zęba - ból i opuchlizna

 

 

Sam zabieg wyrywania ósemek jest bezbolesny, wykonuje się przy użyciu znieczulenia, całkowicie eliminującego odczucia bólu. Dość normalne jest, że kilka godzin po wykonaniu zabiegu pojawia się ból oraz opuchlizna. Jest to naturalna reakcja organizmu, którego tkanki zostały narażone na ingerencję zewnętrzną. Stan ten może utrzymywać się przez długi okres, jednak sam w sobie nie stanowi zagrożenia. Bezpośrednio po wykonanym zabiegu należy powstrzymać się od spożywania pokarmów. Przez pewien czas należy też odżywiać się produktami łatwymi do pogryzienia, nienarażającymi dziąseł na szwank. Jeśli to możliwe, należy też unikać przegryzania pożywienia dalszymi częściami łuków zębowych.

 

 

Podsumowanie - co po zabiegu?

 

 

Po zabiegu wyrwania ósemki trzeba przestrzegać kilku zaleceń, dzięki którym rany pozabiegowe szybciej się zagoją. Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien na chwilę usiąść i odpocząć. Ekstrakcja jest dużym szokiem dla organizmu, dlatego nie należy podejmować się zajęć, które wymagają pełnej sprawności, takich jak na przykład kierowanie samochodem. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Bezpośrednio po zabiegu nie wolno jeść przez co najmniej dwie godziny. Przez około tydzień pacjent powinien jeść płynne albo miękkie, chłodne posiłki.

 

 

zakaz spożywania alkoholu

 

 

Zabronione jest picie alkoholu oraz palenie papierosów. Po ekstrakcji należy unikać wysiłku fizycznego oraz słońca. Najbliższe dni po zabiegu najlepiej jest spędzić w domu. Nie wolno rezygnować z higieny jamy ustnej, ale trzeba uważać, aby nie urazić rany pozabiegowej. Przez kilka dni trzeba zrezygnować z intensywnego płukania jamy ustnej. Po zabiegu mogą pojawić się obrzęk i ból – te nieprzyjemne objawy pomogą zmniejszyć zimne okłady oraz leki przeciwbólowe.

wyrywanie ósemek - gabinet stomatologiczny
18 listopada 2021
Data

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

UMÓW WIZYTĘ

17 maja 2022
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Podstawowym i niezbędnym sposobem na zachowanie zdrowia zębów jest ich
13 kwietnia 2022
Zęby mleczne to pierwsze ząbki dziecka. Zaczynają wyżynać się między 5 a 10 miesiącem życia dziecka. Utrzymują się w jamie
15 marca 2022
Krótką i zwięzłą odpowiedzią na pytanie czy warto korzystać z nici dentystycznej jest fakt, iż szczoteczką do zębów nie jesteśmy
01 marca 2022
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Dzięki prawidłowemu myciu zębów możemy zapobiec wielu chorobom. Niezależnie od tego na jakim etapie

OSTATNIE ARTYKUŁY

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Microestetic