Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

lokalizacja

Sprawdź również

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2022

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

facebook
instagram

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

Google Review Widget

Paradontoza – czy da się przed nią uchronić?

Paradontoza jest drugim najczęstszym zaraz po próchnicy schorzeniem jamy ustnej z jakim boryka się człowiek. To choroba, której rozwój jest stopniowy i powolny, czasami bezobjawowy, wręcz niezauważalny.

 

Warto wiedzieć, że paradontoza jest chorobą dziedziczną.

 

Zapalenie przyzębia, bo tym jest paradontoza, częściej rozwija się u młodych osób oraz kobiet będących w ciąży niż w przypadku osób starszych. Choroba zazwyczaj uwarunkowana jest genetycznie – najbardziej zagrożone są osoby, których bliscy krewni borykają się z tą dolegliwością.

 

W tym artykule dowiesz się:

 

  • Czym jest paradontoza
  • Jakie są objawy paradontozy
  • Jakie są przyczyny powstawania paradontozy
  • Jak zapobiegać chorobie

 

 

Czym jest paradontoza

 

 

Paradontoza to inaczej zapalenie przyzębia. Najbardziej narażonymi na tą chorobę są osoby palące, chorujące na cukrzycę typu 2, osoby z nieprawidłową dietą, zmagające się z nadmierny stresem, również należy wymienić tu osoby ze słabą odpornością organizmu i te wcześniej wspomniane, obciążone genetycznie.

 

Wyróżnia się 4 typy zapalenia przyzębia:

 

  • W przypadku osób dorosłych – występuje w okolicach 30 roku życia, zazwyczaj dotyczy trzonowców i siekaczy, najczęściej spotykany typ choroby.
  • Szybko postępujące – rozpoczyna się zazwyczaj w okolicach 20 roku życia.
  • Młodzieńcze – pojawia się około 13 roku życia, charakteryzuje się szybkim przebiegiem.
  • Przed okresem dojrzewania – pojawia się u dzieci w wieku 4 lat.

 

 

Najczęstsze objawy

 

 

Najczęstszymi objawami paradontozy są krwawienia z dziąseł, nieświeży zapach z ust, niewielka bolesność. 

 

Takie symptomy są zazwyczaj początkowymi objawami schorzenia.

 

Innymi, bardzo poważnymi objawami choroby są: ruchomość zębów, nadwrażliwość zębów, obrzęk oraz zaczerwienienie dziąseł.

 

Bardzo często objawy paradontozy są ignorowane przez pacjenta. To skutkuje zbyt późnym zgłoszeniem się do lekarza stomatologa. Niestety o wiele trudniej jest wyleczyć rozwijającą się paradontozę, aniżeli tą zdiagnozowaną w początkowych etapach.

 

 

Jakie są przyczyny powstawania paradontozy

 

 

Według badań, podłożem do powstania paradontozy są bakterie. Bardzo ważnymi przyczynami jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a nawet nieprawidłowy skład śliny.

 

 

Profilaktyka

 

 

Jak się zatem bronić przed paradontozą? W każdym przypadku, kontrola dentystyczna jest kluczowym czynnikiem profilaktyki.

 

Zapalenie przyzębia skutkuje wieloma chorobami, m.in.: przewlekłymi chorobami nerek, serca, Alzheimerem, reumatoidalnym zapaleniem stawów, cukrzycą oraz niektórymi rodzajami raka. Jedną z metod zapobiegania przed paradontozą jest skaling – zabieg usuwania kamienia nazębnego z szyjek zębowych.

 

Osobami najbardziej narażonymi na pojawienie się omawianego schorzenia są, tak jak wcześniej już wspomnieliśmy, osoby palące, pijące dużo kawy czy herbaty. Dieta bogata w węglowodany, oraz przede wszystkim cukry proste jest powodem powstawania kamienia nazębnego, co w konsekwencji wiąże się z zapaleniem przyzębia. Dlatego to takie ważne, aby dbać o właściwą higienę jamy ustnej oraz odpowiednią dietę.

 

Co prawda właściwa profilaktyka nie zawsze pozwoli utrzymać nasze uzębienie w prawidłowym stanie, ale tak jak w wielu wypadkach jest bardzo istotnym punktem przy zapobieganiu chorobom jamy ustnej.

 

 

Podsumowanie

 

 

Konsekwencje paradontozy (nawet utrata zębów) wiążą się z wieloma problemami takimi jak: problemy z jedzeniem, naszym wyglądem lub mówieniem. Paradontoza skutkują także nieświeżym oddechem. Takie sytuacje  są w stanie pogorszyć nasze samopoczucie. Czujemy dyskomfort zewnętrzny jak i wewnętrzny.

 

Najważniejsze jest by nie lekceważyć objawów. Udajmy się do dentysty natychmiast gdy zauważymy coś niepokojącego. Stomatolog w razie potrzeby, zleci niezbędne badania oraz przystąpi do skutecznego działania. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego bólu oraz innych problemów.

paradontoza - zapalenie przyzębia
19 sierpnia 2021
Data

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

UMÓW WIZYTĘ

23 stycznia 2023
Podczas wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym może okazać się, że konieczne jest uzupełnienie ubytków w zębach wypełnieniem. Dla wielu pacjentów
13 grudnia 2022
O zdrowiu naszego uzębienia, dziąseł i skutecznej ochronie przed chorobami decyduje głównie prawidłowa higiena jamy ustnej. Aby zmniejszyć ilość bakterii
28 listopada 2022
Osoby dbające o zdrowy uśmiech bardzo często stosują płyn do płukania jamy ustnej, rano oraz wieczorem. Dzięki swojej płynnej konsystencji,
29 października 2022
Zdrowe dziąsła to również zdrowe zęby i piękny uśmiech. Jednak wiele osób boryka się z różnymi problemami związanymi z dziąsłami

OSTATNIE ARTYKUŁY

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Microestetic

UMÓW WIZYTĘ