Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

lokalizacja

Sprawdź również

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2022

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

facebook
instagram

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

Paradontoza – czy da się przed nią uchronić?

Paradontoza jest drugim najczęstszym zaraz po próchnicy schorzeniem jamy ustnej z jakim boryka się człowiek. To choroba, której rozwój jest stopniowy i powolny, czasami bezobjawowy, wręcz niezauważalny.

 

Warto wiedzieć, że paradontoza jest chorobą dziedziczną.

 

Zapalenie przyzębia, bo tym jest paradontoza, częściej rozwija się u młodych osób oraz kobiet będących w ciąży niż w przypadku osób starszych. Choroba zazwyczaj uwarunkowana jest genetycznie – najbardziej zagrożone są osoby, których bliscy krewni borykają się z tą dolegliwością.

 

W tym artykule dowiesz się:

 

  • Czym jest paradontoza
  • Jakie są objawy paradontozy
  • Jakie są przyczyny powstawania paradontozy
  • Jak zapobiegać chorobie

 

 

Czym jest paradontoza

 

 

Paradontoza to inaczej zapalenie przyzębia. Najbardziej narażonymi na tą chorobę są osoby palące, chorujące na cukrzycę typu 2, osoby z nieprawidłową dietą, zmagające się z nadmierny stresem, również należy wymienić tu osoby ze słabą odpornością organizmu i te wcześniej wspomniane, obciążone genetycznie.

 

Wyróżnia się 4 typy zapalenia przyzębia:

 

  • W przypadku osób dorosłych – występuje w okolicach 30 roku życia, zazwyczaj dotyczy trzonowców i siekaczy, najczęściej spotykany typ choroby.
  • Szybko postępujące – rozpoczyna się zazwyczaj w okolicach 20 roku życia.
  • Młodzieńcze – pojawia się około 13 roku życia, charakteryzuje się szybkim przebiegiem.
  • Przed okresem dojrzewania – pojawia się u dzieci w wieku 4 lat.

 

 

Najczęstsze objawy

 

 

Najczęstszymi objawami paradontozy są krwawienia z dziąseł, nieświeży zapach z ust, niewielka bolesność. 

 

Takie symptomy są zazwyczaj początkowymi objawami schorzenia.

 

Innymi, bardzo poważnymi objawami choroby są: ruchomość zębów, nadwrażliwość zębów, obrzęk oraz zaczerwienienie dziąseł.

 

Bardzo często objawy paradontozy są ignorowane przez pacjenta. To skutkuje zbyt późnym zgłoszeniem się do lekarza stomatologa. Niestety o wiele trudniej jest wyleczyć rozwijającą się paradontozę, aniżeli tą zdiagnozowaną w początkowych etapach.

 

 

Jakie są przyczyny powstawania paradontozy

 

 

Według badań, podłożem do powstania paradontozy są bakterie. Bardzo ważnymi przyczynami jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a nawet nieprawidłowy skład śliny.

 

 

Profilaktyka

 

 

Jak się zatem bronić przed paradontozą? W każdym przypadku, kontrola dentystyczna jest kluczowym czynnikiem profilaktyki.

 

Zapalenie przyzębia skutkuje wieloma chorobami, m.in.: przewlekłymi chorobami nerek, serca, Alzheimerem, reumatoidalnym zapaleniem stawów, cukrzycą oraz niektórymi rodzajami raka. Jedną z metod zapobiegania przed paradontozą jest skaling – zabieg usuwania kamienia nazębnego z szyjek zębowych.

 

Osobami najbardziej narażonymi na pojawienie się omawianego schorzenia są, tak jak wcześniej już wspomnieliśmy, osoby palące, pijące dużo kawy czy herbaty. Dieta bogata w węglowodany, oraz przede wszystkim cukry proste jest powodem powstawania kamienia nazębnego, co w konsekwencji wiąże się z zapaleniem przyzębia. Dlatego to takie ważne, aby dbać o właściwą higienę jamy ustnej oraz odpowiednią dietę.

 

Co prawda właściwa profilaktyka nie zawsze pozwoli utrzymać nasze uzębienie w prawidłowym stanie, ale tak jak w wielu wypadkach jest bardzo istotnym punktem przy zapobieganiu chorobom jamy ustnej.

 

 

Podsumowanie

 

 

Konsekwencje paradontozy (nawet utrata zębów) wiążą się z wieloma problemami takimi jak: problemy z jedzeniem, naszym wyglądem lub mówieniem. Paradontoza skutkują także nieświeżym oddechem. Takie sytuacje  są w stanie pogorszyć nasze samopoczucie. Czujemy dyskomfort zewnętrzny jak i wewnętrzny.

 

Najważniejsze jest by nie lekceważyć objawów. Udajmy się do dentysty natychmiast gdy zauważymy coś niepokojącego. Stomatolog w razie potrzeby, zleci niezbędne badania oraz przystąpi do skutecznego działania. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego bólu oraz innych problemów.

paradontoza - zapalenie przyzębia
19 sierpnia 2021
Data

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

UMÓW WIZYTĘ

28 września 2022
W ostatnich latach obserwujemy iż stale podnosi się świadomość prawidłowej higieny jamy ustnej. To pozwala przez długie lata cieszyć się
10 sierpnia 2022
Moda na piękny uśmiech chyba nigdy nie była tak duża, jak obecnie. Zgodzimy się jednak wszyscy z tym, że higiena
15 lipca 2022
Równe, białe zęby to marzenie niejednej osoby i większość z nas robi wszystko, aby takie mieć. Rzeczywistość jednak może dalece
22 czerwca 2022
Na pytanie, co jest potrzebne, aby prawidłowo zadbać o nasze zęby, większość poprawnie odpowie: pasta i szczoteczka. Jeśli nie jesteśmy

OSTATNIE ARTYKUŁY

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Microestetic