UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
22 marca 2023
gabinet stomatologiczny Microestetic

Dbanie o higienę jamy ustnej to nie tylko regularne mycie zębów. Bardzo ważne jest również czy myjemy je odpowiednią dla nas szczoteczką.

 

Na jaki rodzaj szczoteczki do mycia zębów najlepiej się zdecydować? Szczoteczka standardowa czy elektryczna? Miękka czy twarda? Źle dobrana szczoteczka może powodować ból podczas jej używania oraz prowadzić do podrażnienia szkliwa i dziąseł. 

 

W tym artykule poznasz rodzaje szczoteczek do mycia zębów, poziomy twardości włosia szczoteczek, przypomnimy również jak prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej oraz dlaczego jest to takie ważne.

 

 

Rodzaje szczoteczek do mycia zębów

 

 

Najpowszechniejszą szczoteczką do mycia zębów jest szczoteczka manualna. Na rynku dostępne są jeszcze szczoteczki elektryczne oraz soniczne. Każda z wymienionych szczoteczek ma swoje wady oraz zalety.

 

manualna szczoteczka do mycia zębów

 

Szczoteczka manualna jest bezproblemowa w użytkowaniu chociażby dlatego, że nie trzeba jej ładować i posiada stosunkowo niewielki rozmiar. Istotnym atutem może być również przystępna dla każdego cena. W porównaniu do innych opcji, przy użytkowaniu manualnej szczoteczki trzeba jednak włożyć trochę wysiłku w szczotkowanie, aby dobrze wyczyścić wszystkie zęby. Ze względu na jej większą główkę, problemem może być jednak dostanie się do tylnych zębów – siódemek oraz ósemek.

 

 

 

elektryczna szczoteczka do mycia zębów

 

Szczoteczka elektryczna posiada mniejszą główkę, a jej obrotowe ruchy pozwalają dotrzeć do najmniej dostępnych miejsc w jamie ustnej. Ta szczoteczka posiada wymienne główki, które można dobierać do potrzeb każdego użytkownika. Główki szczoteczki powinno wymieniać się co około 3 miesiące, a nawet częściej.

 

 

 

soniczna szczoteczka do mycia zębów

 

Szczoteczka soniczna jest odmianą szczoteczki elektrycznej, która charakteryzuje się podłużną główką (podobną do manualnej) oraz wykonuje zdecydowanie więcej bo aż od 30 do 42 tysięcy ruchów. Szczoteczka soniczna emituje fale dźwiękowe, które pozwalają również skutecznie zwalczać bakterie. Szczoteczka soniczna cechuje się także bardzo wysoką dokładnością czyszczenia wszystkich zębów.

 

 

Odpowiednia twardość włosia szczoteczki do mycia zębów

 

 

Wśród szczoteczek występują 3 rodzaje twardości włosa: miękki, średni oraz twardy. Właściwy wybór twardości włosia jest kluczowym aspektem przy kupnie odpowiedniej szczoteczki dla potrzeb jej użytkownika.

 

  • Włosie miękkie przeznaczone jest dla dzieci, ale również dla osób, które zmagają się z bardzo dużą wrażliwością dziąseł oraz mają problemy z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. 

 

  • Włosie średnie bądź średnio-twarde jest najbardziej uniwersalne. Skutecznie wyczyści zęby, a przy tym nie musimy martwić się ryzykiem występowania podrażnień.

 

  • Włosie twarde jest podatne na podrażnienia dziąseł (czasami może nawet dojść do ich krwawień). Szczoteczki z tego typu włosiem najczęściej wybierane są przez osoby palące oraz borykające się z przebarwieniami zębów po piciu wina lub kawy. 

 

 

Prawidłowa higiena jamy ustnej

 

 

Istnieje wiele czynników, które wpływają na prawidłową higienę naszej jamy ustnej oraz zdrowy stan zębów i dziąseł. Oprócz prawidłowego wyboru szczoteczki oraz jej włosia, bardzo ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w wapń, fosfor, żelazo jak również witaminy A,C i D. Dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej będziemy mogli zapobiec wielu chorobom zębów.

 

Nieregularne mycie zębów sprzyja namnażaniu się bakterii z pozostałości po spożywanych pokarmach, co w konsekwencji prowadzi do występowania chorób i pojawiania się osadu, kamienia nazębnego oraz próchnicy.

 

 

Czym kierować się przy wyborze szczoteczki do mycia zębów - podsumowanie 

 

 

Optymalną szczoteczką manualną powinna być ta o średniej twardości włosia. Jeśli zależy nam na dokładniejszym myciu wszystkich zębów i skutecznym usuwaniu bakterii bez dodatkowego wysiłku warto zdecydować się na zakup szczoteczki elektrycznej z małą, okrągłą główką lub szczoteczki sonicznej.

 

Każda osoba powinna jednak dostosować szczoteczkę do swoich indywidualnych potrzeb, natomiast jeżeli nie jest się pewnym właściwego wyboru, warto poprosić o poradę swojego dentystę prowadzącego.

Czym kierować się przy wyborze szczoteczki do mycia zębów?

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!