UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
15 marca 2022
jak korzystać z nici dentystycznej?

Krótką i zwięzłą odpowiedzią na pytanie czy warto korzystać z nici dentystycznej jest fakt, iż szczoteczką do zębów nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich przestrzeni między zębami. A jak wiemy - nieodpowiednia higiena jamy ustnej to najczęstsza przyczyna rozwoju próchnicy i paradontozy. Utrzymywanie zębów i dziąseł w czystości poprzez usuwanie bakterii jest najlepszym sposobem na ochronę przed chorobą dziąseł i koniecznością leczenia zębów.

 

 

Dlaczego nić dentystyczna jest niezbędna dla prawidłowej higieny jamy ustnej

 

 

Regularne czyszczenie zębów przy użyciu właściwej szczoteczki do zębów jest zapewne najważniejszym elementem naszej profilaktyki zdrowotnej jamy ustnej. Ale z całą pewnością, nie jedynym. Nić dentystyczna to dzisiaj niezbędny element wyposażenia w każdej łazience! Regularne stosowanie nici dentystycznej ma na celu pozbycie się resztek pokarmowych z miejsc, do których nie dociera tradycyjna szczoteczka. Dzięki nici dentystycznej czyszczenie przestrzeni między zębami jest niezwykle proste. To wszystko powoduje, że korzystanie z nici dentystycznej na co dzień to dzisiaj podstawowy element higieny jamy ustnej.

 

 

Dostępne rodzaje nici dentystycznych

 

 

Nić dentystyczna przypomina zwyczajną nitkę. Jest to jednak specjalny rodzaj nici, którą wykonuje się ze splecionych włókien nylonowych. Producenci nici dentystycznych korzystają także z innych materiałów syntetycznych, takich jak polietylen czy teflon.

 

Na rynku możemy znaleźć nić dentystyczną w wielu odmianach. Wśród nich produkty o różnej grubości, woskowane lub nie, zapachowe, miętowe, wybielające, odświeżające, antybakteryjne, z chlorheksydyną lub fluorem. Wybór odpowiedniego rodzaju powinien być uzależniony m.in. od tego, czy nosimy aparat ortodontyczny lub ile miejsca mamy między zębami. Dostępne są także nici dentystyczne przeznaczone specjalnie do czyszczenia aparatów ortodontycznych oraz mostów.

 

jak korzystać z nici dentystycznej

 

Dla osób, które mają trudności z używaniem nici dentystycznych powstały specjalne uchwyty, a nawet nitki dentystyczne już na uchwytach.

 

 

Kiedy jest najlepszy czas na nitkowanie zębów?

 

 

Stomatolodzy zalecają nitkowanie przynajmniej jeden raz dziennie. Ale jak twierdzą, nie bez znaczenia jest to, kiedy nitkujemy zęby. Zdecydowana większość z nas najpierw szczotkuje, a dopiero później nitkuje zęby. Zaleca się jednak zupełnie odwrotną kolejność. Specjaliści sugerują najpierw nitkowanie, a dopiero później szczotkowanie zębów. Wynika to z faktu, iż nici dentystyczne pomagają w usuwaniu resztek jedzenia i płytki nazębnej. Podczas szczotkowania można usunąć wszystkie te cząsteczki z ust. Jeśli jednak najpierw szczotkujemy, a dopiero później nitkujemy zęby, to niestety resztki jedzenia i płytka nazębna pozostają w ustach aż do następnego mycia zębów!

 

 

Jak prawidłowo czyścić zęby nicią dentystyczną?

 

 

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną? Do tego celu potrzebować będziemy około 50 cm kawałka nici, którą musimy opleść wokół palców środkowych lub wskazujących obu dłoni, pomagając sobie kciukami.

 

Nić napinamy między palcami i wprowadzamy ją do przestrzeni między zębowej i oplatamy ją wokół zęba tworząc literę C. Następnie przesuwamy nić od linii dziąseł aż do górnej części zęba, ruchem od góry do dołu. Czynność tę powtarzamy na wszystkich zębach. Musimy pamiętać, by każdorazowo używać do tego świeżego fragmentu nitki.


Ważne jest również, aby nitkując zęby robić to delikatnie, ponieważ zbyt agresywne nitkowanie może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł.

 

Jeżeli jednak okaże się, że nitkowanie zębów nadal sprawia nam trudność, warto skonsultować się ze swoim stomatologiem, który wyjaśni nam i pokaże, jak korzystać z nici dentystycznej właściwie i skutecznie. Prawidłowe używanie nici dentystycznej powinno trwać w przybliżeniu 3 minuty. Po zakończeniu szczotkowania warto wypłukać jamę ustną wodą.

 

 

Dlaczego warto oraz jak korzystać z nici dentystycznej - Podsumowanie

 

 

Nić dentystyczną kupimy w każdej drogerii i aptece. Mimo szerokiej dostępności tych produktów i prostoty użytkowania, nadal jest wiele osób, które nie korzystają z nici dentystycznej. Co jest tego powodem? Przyczyn i towarzyszących im wymówek jest naprawdę sporo. Wiele osób tłumaczy się tym, że zwyczajnie nie mają czasu. Niektórzy twierdzą, że nitkowanie jest dla nich bolesne. U zdecydowanej większości rezygnacja z nitkowania podyktowana jest zwykłym lenistwem. Warto się jednak przełamać i zacząć nitkować zęby. Ten prosty zabieg higieniczny przynosi nam wiele korzyści zdrowotnych.

Dlaczego warto oraz jak korzystać z nici dentystycznej?

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!