UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
27 lutego 2023
szczoteczka do utrzymywania higieny jamy ustnej

Po wypadnięciu zębów mlecznych w ich miejsce pojawiają się zęby stałe, które służą nam już do końca naszego życia, dlatego jeśli nie zadbamy o ich dobry stan zawczasu możemy w przyszłości zmagać się z uciążliwymi chorobami i ubytkami w uzębieniu. 

 

W tym artykule dowiesz się jak wzmocnić zęby oraz jakie czynności, pokarm i napoje negatywnie wpływają na stan naszego uzębienia.

 

 

Jak wzmocnić zęby - najistotniejsze wytyczne

 

 

Aby wzmocnić nasze uzębienie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i zadbać o:

 

ikona Odpowiednią dietę bogatą w witaminy i minerały – swoją dietę warto opierać na produktach bogatych w magnez i wapń. Napoje gazowane zawierające kwas fosforowy destrukcyjnie wpływają na wzmocnienie zębów.

 

ikona Unikanie używek – wszelkiego rodzaju używki niszczą zęby, powodują ubytki substancji odżywczych oraz powodują ich żółknięcie. Kawa, czerwone wino lub papierosy mają znaczący wpływ na kolor naszych zębów.  

 

ikona Ograniczenie spożycia cukru – cukier w żywności jak i napojach jest głównym sprawcą próchnicy zębów. Mniej szkodliwy cukier zawarty jest w owocach, aczkolwiek po każdym słodkim posiłku należy umyć zęby lub jako alternatywę zastosować gumę do żucia (oczywiście bez cukru).

 

ikona Witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Warto częściej spacerować za dnia, a w porach jesienno-zimowych sięgnąć po suplementy, aby nie być narażonym na jej niedobór.

 

ikona Zioła – wiele preparatów ziołowych posiada właściwości przeciwzapalne. Płukanki z szałwii i rumianku działają kojąco oraz antybakteryjnie na język. Goją również wszelkie podrażnienia.

 

ikona Olej kokosowy – to skuteczna broń w walce z bakteriami, które powodują próchnicę oraz stany zapalne. Najlepiej wykorzystać olej kokosowy przy płukaniu zębów codziennie rano przez 15 minut po przebudzeniu (pamiętajmy, aby nie połykać płynu, ponieważ zawiera on wszystkie zarazki, których chcemy się pozbyć).

 

ikona Zieloną herbatę, która wspomaga przyswajanie wapna przez organizm, który jest głównym budulcem kości i zębów.

 

 

Jakie czynniki powodują rozwój chorób jamy ustnej oraz osłabienie szkliwa zębów?

 

 

Czynności/nawyki, które niszczą nasze zęby to:

 

  • Zgrzytanie zębami jest częstą reakcją człowieka na zdenerwowanie bądź stres. Zgrzytanie zębami jak i zaciskanie zębów z całej siły niszczy szkliwo, które otwiera doskonałą drogę do rozwoju próchnicy. Takie objawy mogą prowadzić do choroby jaką jest bruksizm. Jeśli zauważyłeś u siebie taki problem, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoimi dentystą.

 

  • Nadmierne wybielanie zębów – ważne jest, aby produkty wybielające stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Zbyt częste i nadmierne stosowanie takich produktów może powodować nadwrażliwość zębów. Warto również pamiętać, że nie każdy może używać tego typu produktów. Osoby, u których występują problemy z dziąsłami czy też jamą ustną, powinny skonsultować używanie produktów wybielających zęby ze swoim dentystą.

 

  • Biżuteria na języku przez to, że cały czas porusza się w naszych ustać, może powodować kruszenie i wyszczerbianie się zębów.

 

  • Leki zawierające cukier i antyhistaminę  powodują suchość jamy ustnej, a to w konsekwencji prowadzi do rozwoju próchnicy.

 

 

Zdrowa dieta - jakich produktów unikać, aby chronić zęby

 

 

cukier - dlaczego się go wystrzegać i jak wzmocnić zęby

 

 

Jakich pokarmów i napojów unikać?

 

ikona Cukierki, a szczególnie te bardzo twarde, które rozgryzamy mogą uszkodzić szkliwo zębów. Cukier natomiast przylega do zębów i rozkłada się przez długi czas przez co naraża dziąsła i zęby na niszczące działanie.

 

ikona Kwaśne napoje – soki, gazowane czy izotoniczne napoje zawierają mnóstwo cukru i kwasów. Warto pić napoje o niskiej zawartości cukru (najlepiej woda niegazowana). Do soków można dolewać trochę wody, aby je rozcieńczyć, a przy tym zmniejszyć ich szkodliwe działanie.

 

ikona Skrobia, która znajduje się w makaronach, ryżu oraz w ziemniakach jest cukrem prostym, który przekształca się w kwas, który niszczy nasze szkliwo.

 

*Gryzienie twardych pokarmów np. lód lub orzechy również powodują pękanie i osłabienie się szkliwa.

 

 

Zabiegi profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym

 

 

Pamiętaj, że poza wzmocnieniem swoich zębów domowymi sposobami, możesz skorzystać z pomocy dentystycznej jaką jest

 

  • Fluoryzacja, inaczej lakierowanie – fluor wbudowuje się w szkliwo, wzmacnia zęby, przeciwdziała rozwojowi bakterii i chroni zęby przed działaniem kwasów.

 

  • Skalling, czyli usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów.

 

  • Regularne kontrole stomatologiczne oraz codzienna higiena jamy ustnej polegająca na myciu zębów po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznych oraz używanie odpowiednio dobranej pasty do zębów.

 

 

Podsumowanie

 

 

Zastosowanie wyżej wymienionych wytycznych doprowadzi do wzmocnienia naszych zębów, kontrole dentystyczne będą zdecydowanie przyjemniejsze, a my będziemy mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem!

Jak wzmocnić zęby? Poznaj najważniejsze wskazówki!

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!