UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
13 kwietnia 2022
zęby mleczne

Zęby mleczne to pierwsze ząbki dziecka. Zaczynają wyżynać się między 5 a 10 miesiącem życia dziecka. Utrzymują się w jamie ustnej dziecka do około 5  roku jego życia. Po tym czasie zaczynają wypadać, a w ich miejsce wyrastają zęby stałe. Pod żadnym pozorem nie należy umniejszać roli leczenia zębów mlecznych, ponieważ są one niezwykle potrzebne, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, a w przyszłości cieszyć białym, zdrowym uśmiechem.

 

 

Zęby mleczne u dzieci - dlaczego trzeba o nie dbać

 

 

Zęby mleczne u dzieci są delikatne i mają znacznie cieńsze szkliwo niż zęby stałe, i to właśnie czyni je szczególnie podatnymi na atak próchnicy. Ponieważ mleczaki są słabsze od zębów stałych i bardziej narażone na rozwój próchnicy trzeba o nie odpowiednio dbać. Mleczaki wymagają szczególnej troski, gdyż ich stan ma niezaprzeczalny wpływ na później pojawiające się zęby stałe.

 

 

Prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci

 

 

Począwszy od pojawienia się pierwszego mlecznego zęba, należy wprowadzić do codzienności malucha rytuał mycia zębów. Zadbamy o mleczne zęby zaczynając od delikatnego przecierania dziąseł czystym gazikiem zmoczonym np. solą fizjologiczną. Nieco później możemy to robić miękką, silikonową szczoteczką. Zakup pierwszej szczoteczki do zębów  możemy zaplanować w okolicach pierwszych urodzin dziecka. Zalecane jest również  wspólne szczotkowanie zębów z rodzicami, aby dzieci uczyły się dbać o swoje ząbki poprzez naśladowanie tego u rodziców.

 

Statystyka występowania próchnicy u dzieci w Polsce jest alarmująca i niezwykle niepokojąca. Ponad 50% polskich dzieci w wieku 3 lat ma próchnicę, którą objęte są średnio 3 zęby. Ilość ta z wiekiem zamiast spadać niestety rośnie.

 

 

Pierwsza wizyta dziecka u lekarza dentysty

 

 

Większość rodziców będzie zaskoczona faktem, że pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna się odbyć do 12 miesiąca życia dziecka. Pojawienie się pierwszych zębów u maluszka to doskonały moment na to, by  zaznajomić dziecko z lekarzem dentystą, gabinetem stomatologicznym oraz całą procedurą związaną z przeglądem dentystycznym. Podczas takich wizyt budujemy u dzieci zdrowy nawyk wizyt kontrolnych w gabinecie u lekarza stomatologa.

 

zęby mleczne u dziecka

 

 

Zdrowa dieta, która pomaga utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej u dziecka

 

 

Dbałość o zęby mleczne u dziecka powinna przejawiać się nie tylko w ich regularnym myciu, ale również w utrzymywaniu odpowiedniej diety malucha. By mieć pewność, że zęby mleczne będą zdrowe, należy ograniczyć (a najlepiej całkowicie wyeliminować) wszelkie słodkie napoje. Należy się ich wystrzegać szczególnie w nocy, gdyż oblepiają zęby dziecka i tym samym stanowią świetną pożywkę dla bakterii. Podobnie jest zresztą z produktami lepkimi takimi jak ciastka, chrupki czy cukierki  np. toffi. Zdrowa dieta dziecka powinna obfitować w warzywa i owoce, bo po pierwsze są zdrowe, a po drugie ścierają z zębów nadmierny osad i zwiększają wydzielanie śliny, która oczyszcza zęby dziecka.

 

zdrowa dieta

 

 

Leczenie zębów mlecznych

 

 

Profilaktyka to najlepsze lekarstwo, ale jeśli niezbędne jest leczenie zębów mlecznych, to należy je podjąć jak najszybciej. Istnieje wiele metod na skuteczne leczenie próchnicy u dzieci. Ważne jest, by wdrożyć właściwe leczenie na jak najwcześniejszym etapie rozwoju zmian próchniczych. Im wcześniej zauważy się niepokojące sygnały świadczące o powstających plamach próchnicowych, tym większa szansa na powstrzymanie ich dalszego rozwoju.

 

Powszechnie dostępne w gabinetach stomatologicznych są zabiegi o charakterze profilaktycznym, skutecznie chroniące zęby mleczne przed próchnicą. Należą do nich np. fluoryzacja czy lakowanie.

 

W przypadku zmian głębokich, zaawansowanych stosuje się także wypełnianie ubytków próchniczych w mleczakach. Wszystkie te działania mają na celu jak najdłuższe utrzymanie zdrowych zębów mlecznych i zapobieganie ich zbyt wczesnej utracie. Prawidłowy rozwój zębów mlecznych ma bardzo duże znaczenie dla późniejszego stanu uzębienia u dzieci.

 

 

Konsekwencje zaniedbania leczenia zębów mlecznych u dzieci - podsumowanie

 

 

Nieleczona próchnica zębów mlecznych doprowadzi do zasiedlenia całej jamy ustnej przez bakterie kariogenne (próchnicotwórcze), a stąd już prosta droga do zainfekowania wyrzynających się zębów stałych.

 

Ze stuprocentową pewnością można powiedzieć, że u dziecka, które wcześnie straci zęby mleczne, szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo. Stałe zęby nie będą miały dość miejsca, by wyrosnąć w równych szeregach, pojawią się jedne nad drugimi, od strony warg lub podniebienia.

 

Pod żadnym pozorem nie należy umniejszać roli leczenia zębów mlecznych. Wciąż zbyt mało uświadamia się społeczeństwo o bardzo ważnym znaczeniu zębów mlecznych, a jak widać – są niezwykle potrzebne, aby maluch mógł prawidłowo się rozwijać i w przyszłości cieszyć pięknym uśmiechem.

Zęby mleczne u dzieci - Dlaczego powinno się je leczyć?

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!