UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
28 listopada 2022
płyn do płukania jamy ustnej

Osoby dbające o zdrowy uśmiech bardzo często stosują płyn do płukania jamy ustnej, rano oraz wieczorem. Dzięki swojej płynnej konsystencji, dociera on do wielu niedostępnych miejsc, do których zwykła manualna, czy nawet soniczna szczoteczka do zębów nie zawsze jest w stanie dotrzeć.

 

Warto zatem zwiększyć efektywność codziennej higieny jamy ustnej płynem do płukania. Musimy jednak pamiętać, aby dobrać odpowiedni płyn do naszych potrzeb oraz stanu zdrowia.

 

Czego dowiesz się czytając ten artykuł?

 

 • Jakie są wskazania do prawidłowego stosowania płynu do płukania jamy ustnej

 

 • Jakie są rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

 

 • Kiedy należy używać płynu do płukania jamy ustnej

 

 • W jaki sposób działa płyn do płukania zębów

 

 

Wskazania do prawidłowego stosowania płynu do płukania jamy ustnej?

 

 

W teorii, używanie płynu do płukania jamy ustnej jest bardzo proste. Płukanie powinno trwać około 30 sekund i musi mieć ono energiczny charakter (nie trzymamy płynu w ustach w bezruchu).

 

W zależności od rodzaju płynu, stosujemy je albo jeszcze przed umyciem zębów albo po szczotkowaniu.

 

Dzięki temu, że płyny sprzedawane są w butelkach, posiadają one nakrętkę, która nie służy tylko do zakręcenia bądź odkręcenia butelki ale również jako miarka.

 

 

płyn do płukania jamy ustnej

 

 

Nie należy również nadużywać zbyt często płynu do płukania jamy ustnej oraz warto pamiętać, że nie zastępuje on codziennego mycia zębów szczoteczką lub nitkowania!

 

 

Jakie są rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

 

 

Wybierając płyn do płukania naszej jamy ustnej należy kierować się swoimi potrzebami bądź wskazaniami dentysty/stomatologa. Najczęściej pojawiające się rodzaje płynów do płukania to: wybielające, chroniące dziąsła przed paradontozą czy próchnicą, rekonwalescencyjne po zabiegach oraz odświeżające oddech.

 

 

Kiedy należy stosować płyn do płukania jamy ustnej?

 

 

Mówi się że płynu do płukania ust powinno się używać zaraz po umyciu zębów. Niestety okazuje się, to błędną teorią. Postępując w ten sposób, wypłukujemy fluor zawarty w paście, przez co pasta staje się mniej skuteczna. Warto odczekać przynajmniej 30 minut po umyciu zębów i dopiero wtedy przepłukać usta. 

 

Natomiast tak jak wcześniej omawialiśmy, wszystko jest zależne od rodzaju płynu i zaleceń lekarza prowadzącego (niektóre płyny używa się również jeszcze przed głównym szczotkowaniem).

 

 

Na co zwracać uwagę przy zakupie płynu do płukania jamy ustnej?

 

 

Podczas zakupu produktów do higieny jamy ustnej, takich jak płyny do płukania warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, a są nimi:

 

 • Zawartość alkoholu - większość płynów do płukania ust zawiera alkohol. Może się zdarzyć że takie produkty spowodują suchość w ustach lub podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej. Chcąc tego uniknąć, warto zdecydować się na płyny bezalkoholowe.

 

 • Wrażliwość na niektóre składniku płynu - zdaniem wielu osób niektóre składniki płynu do płukania jamy ustnej mogą być drażniące. Osoby z wrażliwymi dziąsłami odczują to na pewno. W takim przypadku zwykle zaleca się zakup bezalkoholowego płynu do płukania ust ale również rozważenie innych wariantów, które nie podrażniają aż tak jamy ustnej, ponieważ w składzie zawierają rumianek lub aloes, które mają działanie kojące.

 

 

Podsumowanie

 

 

Najważniejsze zalety stosowania płynu do płukania jamy ustnej to:

 

 • skuteczne dopełnienie higieny jamy ustnej między szczotkowaniem

 

 • docieranie w trudno dostępne dla szczoteczki miejsca

 

 • wyrównywanie pH w jamie ustnej, dzięki czemu ograniczamy rozwój bakterii i niekorzystny wpływ kwasów na szkliwo zębów

 

 • właściwości odświeżające nasz oddech.

Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!