Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

lokalizacja

Sprawdź również

MICROESTETIC © 2021

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna

Lekarz Dentysta

 

ul. Damrota 21C/2

47-220 Kędzierzyn-Koźle

facebook
instagram

KONTAKT

tel. 511 966 657

tel. 514 226 800

Leczenie zębów u kobiet w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Przyszłe mamy dbają o właściwą dla ich stanu zdrowia dietę, o dobre samopoczucie oraz odporność. Jeśli to tylko możliwe kobiety w ciąży unikają przyjmowania jakichkolwiek leków.

 

Nie wszystko da się jednak przewidzieć. Co zrobić, gdy oczekując narodzin dziecka, zaskoczy nas ból zęba? Czy można wtedy podjąć się leczenia zębów?

 

 

Czy można leczyć zęby w czasie trwania ciąży?

 

 

Teorie o szkodliwości zabiegów dentystycznych dla zdrowia przyszłej matki i jej nienarodzonego dziecka mają niewiele wspólnego z prawdą. W rzeczywistości leczenie zębów w ciąży powinno być dla ciężarnej obowiązkowe, ponieważ jej uzębienie jest wówczas bardziej narażone na rozwój m.in. próchnicy.

 

kobieta w ciąży

 

Ze względu na zmiany hormonalne, ciężarne kobiety w sposób szczególny narażone są na choroby dziąseł, co w konsekwencji przekłada się na osłabienie ich zębów i może być przyczyną nasilenia próchnicy. Dlatego, gdy jest to tylko możliwe, najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę dokładnie wyleczyć zęby, poddać się zabiegowi skalingu i fluoryzacji. Nie ma wątpliwości – jeśli chcesz, aby Twoje dziecko urodziło się zdrowe, dbaj o zęby! Ich stan może mieć wpływ nie tylko na poczęcie maluszka, ale również na przebieg ciąży.

 

 

Znieczulenie zęba w ciąży

 

 

Wiele kobiet obawia się tego że skoro w trakcie ciąży zabronione jest przyjmowanie niektórych leków, to także znieczulenie stomatologiczne może być szkodliwe dla płodu. W przypadku ciężarnych stosuje się jednak znieczulenie, które nie obkurcza naczyń krwionośnych, dzięki temu zmniejsza się ryzyko niedokrwienia mięśnia macicy. W dobie nowoczesnych technologii, lekarz dentysta dostosowuje preparaty tak, by nie zaszkodzić dziecku i zlikwidować dolegliwości bólowe u matki. Jest to ważne szczególnie w przypadkach gdy zabieg ma być bolesny i stresogenny dla przyszłej mamy. Lekarz zrobi wszystko, by leczenie zębów było dla pacjentki w ciąży było w pełni komfortowe.

 

 

Usuwanie zęba w ciąży

 

 

Ciąża to zapewne nie jest najlepszy moment na skomplikowane, planowe ekstrakcje zębów połączone z dłutowaniem. Takie atrakcje najlepiej załatwić przed lub po zakończeniu ciąży. Ale jeżeli zaistnieje taka konieczność, to oczywiście zabieg ekstrakcji można przeprowadzić. Podaje się wtedy znieczulenie dostosowane do ciąży i usuwa problematyczny ząb.

 

 

Leczenie kanałowe w ciąży

 

 

Bakterie rozprzestrzeniające się z chorego zęba na cały organizm są bardziej niebezpieczne niż jego leczenie. Nieodwracalne choroby miazgi wymagają niezwłocznego przeprowadzenia leczenia endodontycznego, niezależnie od tego czy pacjent jest w ciąży cze nie. Odwlekanie terapii grozi przeniesieniem się stanu zapalnego na tkanki otaczające ząb, a następnie na cały organizm. Taka sytuacja jest niezwykle groźna dla maluszka. Dlatego jeżeli u przyszłej mamy ząb wymaga leczenia kanałowego koniecznie trzeba je przeprowadzić.

 

 

Zatrucie zęba w ciąży

 

 

Zatrucie zęba u przyszłej mamy jest całkowicie bezpieczne. Dzięki temu zabiegowi zmniejszy się ostry stan zapalny i możliwa będzie kontynuacja leczenia.

 

 

Wybielanie zębów w ciąży

 

 

Przyszłe mamy nie powinny decydować się na wybielanie zębów ze względu na używane w preparatach silne substancje chemiczne, które mogłyby zaszkodzić ciąży. Wybielanie zębów to zabieg estetyczny i nie jest niezbędny do przeprowadzenia w czasie ciąży.

 

 

Usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów

 

 

U kobiet w ciąży piaskowanie zębów jest nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane. Usunięcie płytki nazębnej, pomaga zapobiegać gromadzeniu się bakterii próchnicy oraz kamienia nazębnego. Przyczyni się to do utrzymania zębów w dobrej kondycji i, co najważniejsze, zmniejszenia ryzyka chorób przyzębia również u potomstwa.

 

 

RTG zęba u kobiet w ciąży

 

 

Zaleca się, aby ciężarne unikały wykonywania RTG zęba. Jeśli jednak stan zapalny tego wymaga, stosuje się tzw. formę małoobrazkową przy jednoczesnym zabezpieczeniu pacjentki poprzez specjalny ołowiany fartuch z kołnierzem. Nowoczesne technologie dostępne dzisiaj w gabinetach stomatologicznych pozwalają wykorzystywać niski stopień promieniowania.

 

 

Leczenie zębów u kobiet w ciąży - podsumowanie

 

 

ciąża

 

Podsumowując - leczenie zębów w ciąży nie powinno być bagatelizowane przez kobiety ciężarne. Wizyty kontrolne u stomatologa są nie tylko możliwe, lecz wręcz wskazane ponieważ nieleczona próchnica czy inne choroby zębów i przyzębia mają negatywny wpływ na organizm matki oraz płodu.

 

Jak dbać o zęby w ciąży?

 

  • Regularne wizyty kontrolne w każdym trymestrze ciąży.
  • Dokładna higiena jamy ustnej, regularnie nitkowane zęby.
  • Korzystanie z preparatów stomatologicznych odpowiednich dla ciężarnych.
  • Przestrzeganie zaleceń stomatologa w zakresie planowanej kuracji.
Leczenie zębów u kobiet w ciąży
27 stycznia 2022
Data

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

UMÓW WIZYTĘ

17 maja 2022
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Podstawowym i niezbędnym sposobem na zachowanie zdrowia zębów jest ich
13 kwietnia 2022
Zęby mleczne to pierwsze ząbki dziecka. Zaczynają wyżynać się między 5 a 10 miesiącem życia dziecka. Utrzymują się w jamie
15 marca 2022
Krótką i zwięzłą odpowiedzią na pytanie czy warto korzystać z nici dentystycznej jest fakt, iż szczoteczką do zębów nie jesteśmy
01 marca 2022
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Dzięki prawidłowemu myciu zębów możemy zapobiec wielu chorobom. Niezależnie od tego na jakim etapie

OSTATNIE ARTYKUŁY

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Microestetic