UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
23 stycznia 2023
gabinet stomatologiczny Microestetic

Podczas wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym może okazać się, że konieczne jest uzupełnienie ubytków w zębach wypełnieniem.

 

Dla wielu pacjentów jak i dentystów, zabieg ten jest uznawany za najmniej skomplikowany oraz praktycznie bezbolesny. 

 

Prawidłowe wykonanie plomby, która posłuży nam przez wiele lat wymaga jednak odpowiednich kwalifikacji dentysty, a trwałość wypełnienia zależy od kilku czynników, które omówimy w tym artykule.

 

Poznasz 4 najważniejsze czynniki, od których zależy jak trwałe będzie nasze wypełnienie:

 

  1. materiały stosowane do wypełnienia ubytków oraz odpowiednia suchość pola zabiegowego
  2. umiejętności dentysty, który wykonuje zabieg
  3. prawidłowa higiena naszej jamy ustnej
  4. regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym oraz higienizacja

 

 

Materiał kompozytowy oraz suchość pola zabiegowego

 

 

Bardzo popularnym kiedyś materiałem stosowanym, w celu wypełnienia ubytków w zębach był amalgamat, jednak obecnie odchodzi się od niego i zastępuje materiałem kompozytowym, który jest utwardzany światłem. 

 

Najważniejsze zalety wypełnienia kompozytowego poznasz w tym artykule -> (klik)

 

Bardzo ważne, aby nasze wypełnienie było solidne jest również zachowanie odpowiedniej suchości pola zabiegowego. W tym celu podczas zabiegu bardzo często wykorzystywany jest koferdam, który nie dość, że zwiększa higienę to również w pełni zachowuje suchość w jamie ustnej oraz jałowość. Koferdam jest także zdecydowanie bardziej praktyczny niż stosowane przez niektórych dentystów kawałki ligniny.

 

Koferdam - wypełnienie kompozytowe

 

Więcej o koferdamie i jego zastosowaniu przeczytasz tutaj -> (klik)

 

 

Umiejętności dentysty 

 

 

Oczywistą sprawą jest, że jakoś pracy zależy od umiejętności i doświadczenia osoby wykonującej wypełnienie. Ważny jest również sprzęt, którym wykonywany jest ten zabieg dentystyczny.

 

Prawidłowo wykonane wypełnienie ma na celu przywrócenie pierwotnej wytrzymałości, funkcji oraz estetyki zęba, aby więc uzyskać taki efekt należy idealnie odbudować właściwy kształt zęba.

 

Jeśli jednak nadamy mu niewłaściwy kształt może doprowadzić to do osłabienia zęba oraz zmniejszenia jego wytrzymałości. 

 

Dlatego nawet przy mniej skomplikowanym zabiegu, do którego możemy zaliczyć właśnie wypełnienie kompozytowe, bardzo ważne są mimo wszystko umiejętności dentysty.

 

Profesjonalny stomatolog powinien posiadać również pewne cechy: kompetencje, czyli łatwość i szybkość w przyswajaniu wiedzy, empatia – zrozumienie i cierpliwość do pacjentów, komunikatywność, czyli przekazanie oraz wyznaczenie celów, które lekarz wraz z pacjentem chce osiągnąć, umiejętność i chęć korzystania z nowoczesnych technologii oraz najważniejsza cecha, skuteczność wykonywanej pracy.

 

 

Prawidłowa higiena naszej jamy ustnej i jej znaczenie w przypadku trwałości wypełnienia zęba

 

 

O prawidłowej higienie jamy ustnej i tym dlaczego jest ona tak ważna pisaliśmy już w wielu artykułach. Należy pamiętać również o tym jak istotne jest, aby przynajmniej raz na pół roku wybrać się na kontrole do naszego stomatologa prowadzącego, w celu sprawdzenia czy nic złego nie dzieje się z naszym uzębieniem. 

 

 

czynniki, które wpływają na trwałość wypełnienia zęba

 

 

Pamiętajmy, że brak bólu nie zawsze oznacza, że wszystko jest w porządku! Co najmniej raz w roku należy wybrać się również na usuwanie kamienia nazębnego oraz skorzystać z innych zabiegów, które wchodzą skład higienizacji - są to zabiegi takie jak lakowanie czy piaskowanie, w celu zabezpieczenia się przed chorobami zębów.

 

Nawet najlepiej wykonana plomba, nie utrzyma się długo przy naszej niewłaściwej higienie jamy ustnej. Należy zatem minimum 2 razy dziennie szczotkować i nitkować nasze zęby oraz czyścić język! Oprócz tego, należy wybrać również właściwą pastę i płyn do płukania jamy ustnej, wybór ten można również uzgodnić z naszym dentystą.

 

 

Regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym

 

 

Jak już wcześniej wspominaliśmy trwałości wypełnienia związana jest z higieną jamy ustnej oraz brakiem występowania osadu i kamienia nazębnego. 

 

Bakterie w jamie ustnej mogą doprowadzić do zniszczenia wypełnienia np. przez rozwijającą się próchnicę, dlatego tak ważne jest regularne korzystanie z wizyt kontrolnych u naszego dentysty, który w razie wystąpienia takiej potrzeby będzie w stanie odpowiednio i we właściwym czasie zareagować.

 

 

Czynniki, które wpływają na trwałość wypełnienia zęba - podsumowanie

 

 

Materiał wypełnienia, kwalifikacje dentysty, który wykonuje zabieg, odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne wizyty kontrolne oraz zabiegi higienizacji. Jeśli zależy Ci na trwałym wypełnieniu, należy wziąć te wszystkie czynniki pod uwagę.

 

Pozwoli Ci to cieszyć się zdrowymi zębami oraz trwałym wypełnieniem kompozytowym!

Najważniejsze czynniki, które wpływają na trwałość wypełnienia zęba

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!